rozwód,podział majątku po rozwodzie

Pytanie z dnia 14 marca 2019

Witam.
Biorę rozwód z żoną. Ona chce po rozwodzie abym jej spłacił połowę domu ale nie ma do niego prawa poniewaz jest tylko na mnie. Ma prawo tylko do tego co sie razem dorobilismy w malzenstwe. A wiec bralismy kredyt który tylko ja spłacałem na góre domu nie dla nas a córek. Wyprowadzam sie z domu po rozwodzie wiec pytanie czy musze jej oddac polowe teraz tego co poszlo z kredytu na ta gore? Dodam, ze nie stac mnie na to. Mam inne wydatki. A spłacam jezszcze kredyt w wysokosci 970 zlotych. Wynajem mieszkania 1 tysiac zlotych oraz dziecko w drodze. Suma jaka wzielismy to 40 tysiecy kiedys.
I czy jesli ona tam bedzie mieszkac to czy ma prawo zadac odemnie pieniedzy za to rowniez?

Dzień dobry, przy podziale majątku żona będzie mogła dochodzić zwrotu nakładów z majątku wspólnego i osobistego na Pana majątek osobisty. Pan nie musi sie zgadzać, żeby żona została w Pana domu, a jeśli się już zgodę Pan wyrazi, może to zrobić za odpłatnością. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 marca 2019 21:24 Zmodyfikowano dnia: 14 marca 2019 21:24 Obejrzało: 346 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Skoro spłacaliście kredyt w trakcie wspólności ustawowej, to nie ma znaczenia, kto to robił fizycznie, chyba że dokonał tego Pan z majątku osobistego, co trzeba udowodnić. Co do zasady pieniądze na spłaty pochodziły z majątku wspólnego. Nie ma znaczenia, czy nakłady były dokonane dla córek, czy na jakikolwiek inny cel. Istotne jest, czy zwiększyły wartość nieruchomości. Powinien się Pan rozliczyć z nakładów i nie ma znaczenia (w zasadzie), czy ma Pan inne pilne wydatki, chyba że mają związek z Waszym wspólnym pożyciem. B. żona ma prawo mieszkać w Pańskiej nieruchomości z dziećmi przynajmniej do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletności i nie wpływa to na Wasze rozliczenia wynikające z podziału majątku.

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 marca 2019 00:11 Zmodyfikowano dnia: 15 marca 2019 00:11 Obejrzało: 343 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.