Rozwód. Majątek wspólny.

Pytanie z dnia 28 kwietnia

Dzień dobry,
Posiadamy z mężem wspólne mieszkanie, wspólnie spłacamy kredyt za nie. Obecnie przygotowuję się do złożenia pozwu o rozwód. Po rozwodzie chciałabym spłacić wkład męża, przejąć pozostały kredyt i pozostać z dziećmi w mieszkaniu. Mam wystarczającą zdolność kredytową. Mam 2 pytania: jak jest liczony wkład męża w nabycie nieruchomości? Czy jest to po prostu połowa dotychczasowych nakładów finansowych, czy np. ma znaczenie wartość nieruchomości, która z uwagi na ostatnią inflację wzrosła? Drugie pytanie: czy mąż może odmówić i chcieć pozostawać w mieszkaniu po rozwodzie. Dodatkowo zaznaczę, że sam nie ma zdolności kredytowej i nie ma oszczędności by spłacic mój wkład.

Dzień dobry, do czasu podziału majątku oboje Państwo macie prawo korzystać z nieruchomości. Sąd dzieli aktywa, a nie długi. Szczegółowy podział majątku będzie uzależniony od stanowisk stron oraz tego, którą linię orzeczniczą prezentuje sąd (a więc w jaki sposób i czy w ogóle będzie brany pod uwagę kredyt hipoteczny). Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 kwietnia 2022 12:03 Zmodyfikowano dnia: 29 kwietnia 2022 12:03 Obejrzało: 57 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.