rozwód i podział majątku po rozwodzie,alimenty

Pytanie z dnia 14 maja 2019

Chcemy rozwiesc się z mężem. Mamy dziecko, niedawno kupiliśmy mieszkanie. Mąż chce zostawić mi auto, mieszkanie i płacic ratę kredytu na poczet alimentów, czy takie coś jest możliwe czy też dodatkowo mogę starać się o alimenty na dziecko?? Ja pracuje i mam dochody 2500 tys na rękę. Chce dowiedzieć się czy to co proponuje jest korzystne dla mnie??

Dzień dobry, nie. Alimenty są należne dziecku, a nie Pani i mają być przeznaczone na zaspokojenie potrzeb dziecka, a nie spłatę Pani kredytu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 maja 2019 16:47 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2019 16:47 Obejrzało: 245 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Alimenty to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciążają one krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Należy rozróżnić alimenty względem dziecka od obowiązku jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu małżeństwa, co ma miejsce w przypadku pogorszenia sytuacji majątkowej małżonka w wyniku rozwodu oraz stwierdzenia wyłącznej winy drugiego małżonka w rozkładzie małżeństwa. Ponadto, może żądać alimentów małżonek, który nie był wyłącznie winien rozkładu małżeństwa, a który popadł w niedostatek w wyniku rozwodu. Alimenty na dziecko to zupełnie odmienna sprawa niż spłacanie raty kredytu. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Żeby ocenić, czy propozycja męża jest korzystna należałoby przeanalizować dochody męża oraz wydatki Pani i potrzeby dziecka.

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 maja 2019 17:18 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2019 17:18 Obejrzało: 243 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.