Rejestracja działalności gospodarczej.

Pytanie z dnia 06 lutego

Planuje otworzyć stoisko z watą cukrową, jak wygląda rejestracja działalności? Czy jest konieczna i jakie kwoty są wyłączone z opodatkowania. Czy istnieje możliwość obejścia zakładania działalności gospodarczej i ograniczenia kosztów związanych z prowadzonym biznesem?

Dzień dobry. Jeżeli w okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadziła Pani działalności gospodarczej, a Pani przychód nie będzie przekraczał 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, to dobrym rozwiązaniem może być tzw. działalność nierejestrowa. W tym przypadku nie musi Pani dokonywać żadnych zgłoszeń. Nie odprowadza Pani również składek ZUS ani zaliczek na podatek dochodowy. Najpewniej zwolniona będzie Pani również z podatku VAT (wartość sprzedaży do 200 000 zł) oraz obowiązku posiadania kasy fiskalnej (wartość sprzedaży do 20 000 zł) Przychody osiągnięte z działalności nierejestrowej oraz koszty ich uzyskania trzeba rozliczyć w zeznaniu rocznym (PIT-36). Niezależnie od przyjętej formy prowadzenia działalności, proszę pamiętać o zgłoszeniu do sanepidu - https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/520 Więcej na temat działalności nierejestrowej - https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115#10

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 lutego 2022 22:24 Zmodyfikowano dnia: 11 lutego 2022 22:24 Obejrzało: 163 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.