Pytanie z dnia 27 listopada 2018

Problem ze spadkiem po ojcu.
Ojciec ożenił się po raz drugi w wieku 71 lat, tj. w wieku emerytalnym. Nie było rozdzielności, ale każde z małżonków prowadziło odrębne gospodarstwo domowe, mieszkając w dwóch wniesionych mieszkaniach.
Mam jeszcze brata.
Ojciec sporządził testament, ze wskazaniem komu co przeznacza (nie do końca prawidłowo).
Została przeprowadzona sprawa sądowa o nabycie spadku. Postanowieniem sądu ja dziedziczę ok. 88%, brat 7,32%, a macocha 4,93.
Przy wypłacie środków, fundusz inwestycyjny nie dostosował się do Postanowienia sądu i:
- wypłacił połowę dla macochy na mocy wspólnego majątku małżeńskiego
- drugiej połowy nie chce wypłacić, dopóki nie stawimy się wszyscy (spadkobiercy) równocześnie.
Brat mieszka za granicą, bezprawnie zabrał z Ojca domu 50 tys. w gotówce i nie jest zainteresowany przyjazdem, by załatwiać sprawy wspólne.
Moje pytanie:
Czy postanowienie sądu na mocy testamentu Ojca jest decyzją nadrzędną nad dziedziczeniem ustawowym, czy dotyczy tylko 1/2 pozostałej po podziale z tytułu małżeństwa. Dodam, że bank wypłacił pieniądze respektując Postanowienie Sądu, a Fundusz Inwestycyjny odnosi się do ogólnych zasad dziedziczenia.
Bardzo proszę o pomoc.

Dzień dobry, z powyższego opisu wynika, że przeprowadziliście Państwo tylko postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Dlatego też trzeba jeszcze przeprowadzić dział spadku z podziałem majątku wspólnego małżonków. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 listopada 2018 14:34 Zmodyfikowano dnia: 27 listopada 2018 14:34 Obejrzało: 515 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Po pierwsze dziedziczenie nastąpiło na podstawie testamentu i jeżeli objęło cały spadek, to w tym zakresie nie stosuje się przepisów o dziedziczeniu ustawowym. Przed odpowiedzią na kolejne pytanie proszę zwrócić uwagę, iż w małżeństwie każdy z małżonków posiada dwa majątki, wspólny i odrębny. Majątek odrębny podlega dziedziczeniu na podstawie postanowienia sądu. Majątek wspólny z chwilą śmierci ulega „podziałowi”, gdzie połowa przypada małżonkowi, a druga jest dziedziczona, czy to zgodnie z testamentem czy też z ustawą. W opisanym przypadku będzie to dziedziczenie na podstawie testamentu. Tak więc na podstawie przedstawionych informacji nie można udzielić odpowiedzi na pytanie czy Bank i fundusz postąpili prawidłowo. Obie instytucje mogły postąpić prawidłowo, wadliwie, lub jedna mogła postąpić prawidłowo, a druga wadliwie. W zakresie żądania przez Fundusz stawiennictwa wszystkich spadkobierców moim zdaniem jest to postępowanie prawidłowe. Do czasu przeprowadzenia przez Państwa działu spadku Fundusz powinien wypłacić środki dopiero w przypadku, gdy wszyscy Państwo zgłosicie się do niego łącznie. Brat może udzielić pełnomocnictwa innej osobie do reprezentowania go przed funduszem. Natomiast po przeprowadzeniu działu Fundusz powinien wypłacić środki zgodnie z przeprowadzonym działem osobie, której przypadły. Jeżeli byłby/byłaby Pan/Pani zainteresowany/zainteresowana współpracą z moją Kancelarią to zapraszam do kontaktu. Z poważaniem, Marcin Kościuk.

Odpowiedź nr 2 z dnia 27 listopada 2018 22:13 Zmodyfikowano dnia: 27 listopada 2018 22:13 Obejrzało: 509 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.