Prawa właściciela mieszkania,

Pytanie z dnia 19 lutego 2020

Witam,
Jestem właścicielem odrębnego mieszkania (akt własności i oddzielna KW) w budynku zarządzanym przez spółdzielnię mieszkaniową. Spółdzielnia na mocy uchwały członków spóldzielni chce poprowadzić nowy pion ogrzewania obok starego i zamontować grzejnik w łazience. W związku że moja łazienka jest wyremontwana (glazura) nie chcę się zgodzić na przeprowadzenie pionu w moim lokalu.
Podczas rozmowy telefonicznej z Panią ze spółdzielni zostałam poinformowana, że moja odmowa została przyjęta do wiadomości i ona nie może z tym nic zrobić. Nadmieniła, że są inne odrębne lokale, w innych klatkach schodowych, z właścicielami których nie ma kontaktu. Natomiast Pan Wykonawca powiedział, że muszę udostępnić lokal i zaczął mnie straszyć, że może się tak zdarzyć, że ktoś „zapcha pion np pampersami” . Teraz dostałam formalny list ze spółdzielni z prośbą o pilne udostępnienie mieszkania celem wymiany instalacji centralnego ogrzewania w łazience powołując się na Ustawę o Spółdzielniach mieszkaniowych roz 1 art 6 – Udostępnianie lokalu spółdzielni ust 4 dodając, że status mieszkania w tym względzie nie ma znaczenia.
Moje pytanie, czy spółdzielnia może żadać dostępu do mojego mieszkania? Czy muszę udostępnić lokal na ich żądanie? Z jakimi konsekwencjami prawnymi mogę się liczyć jeśli spóldzielnia ma takie prawo a ja lokalu nie udostępnię. Dodam że nie jest to awaria istniejącego pionu ani modernizacja (remont), jest to poprowadzenie nowego pionu obok już istniejącego. Prace wykonawcze wiążą się z przewierceniem podłogi i sufitu.
Proszę o poradę.

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.