Powołanie na ćwiczenia wojskowe. Sużba zastępcza.

Pytanie z dnia 25 kwietnia

Posiadam wojskową kat. A, ale nie byłem nigdy w wojsku. Przekonania nie pozwalają mi na służbę z bronią w ręku. Czy w razie powołania na ćwiczenia wojskowe w ramach ćwiczeń rezerwy pasywnej,mogę wnioskować o odbycie służby w innej formie (s. zastępcza,cywilna itp.)?

Dzień dobry, w ostatnią sobotę weszła w życie nowa ustawa o obronie ojczyzny, zasady odbywania zastępczej służby wojskowej reguluje jej Dział XIX pt. "Służba zastępcza", przez którą należy rozumieć wykonywanie prac na rzecz ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, opieki nad osobami z niepełnosprawnościami albo bezdomnymi oraz na rzecz administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości przez podlegających obowiązkowi służby wojskowej, którym przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na pełnienie tej służby. Zachęcam do sięgnięcia do tych nowych regulacji. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 kwietnia 2022 23:26 Zmodyfikowano dnia: 25 kwietnia 2022 23:26 Obejrzało: 45 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.