Postepowanie spadkowe. Zachowek.

Pytanie z dnia 17 stycznia

Dzień dobry,

Sprawa wygląda następująco: Był sobie spadkodawca oraz 3 osoby uprawnione do spadku (w tym ja). Za życia spadkodawca zrobił darowizny na wszystkie 3 osoby uprawnione do spadku. To było ponad 20 lat przed śmiercią spadkodawcy. Spadkodawca sporządzić testament na mnie pomijają dwie pozostałe osoby? Jeden z pominiętych odgraża się sprawą o zachowek.
Pytania:
Co zrobi sąd w ewentualnej sprawie o zachowek? Czy porówna wartość darowizny wnoszącego wniosek z 1/6 wartości nieruchomości odziedziczonej w testamencie? Czy jednak będzie chciał wycenić wszystkie darowizny?
Czy wnoszący wniosek o zachowek odniesie pewne korzyści wnosząc go z drugim pominiętym w spadku? Czy sąd będzie pytał drugiego pominiętego czy chce zachowek?

Dzień dobry, to, co zrobi sąd, będzie uzależnione od wniosków dowodowych stron. Sąd nie będzie działał z urzędu. Sprawa będzie się toczyć tylko w takim zakresie, w jakim zostanie zainicjowana. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 stycznia 2024 10:20 Zmodyfikowano dnia: 18 stycznia 2024 10:20 Obejrzało: 59 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Sam z siebie nie może wnieść sprawy za inną osobę. Jeżeli druga osoba nie wystąpi ze swoim pozwem lub nie zrobią tego razem w jednym pozwie to sąd nie będzie się zajmował jej zachowkiem. Sąd obliczy wartość wszystkich darowizn, zsumuje je i na podstawie tej sumy ustali kto ile powinien dostać jako zachowek. Jeżeli darowizna dla domagającego się zachowku będzie równa lub wyższa od należnego zachowku to oddali jego powództwo. Jeżeli nie to zasądzi różnicę.

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 stycznia 2024 10:57 Zmodyfikowano dnia: 18 stycznia 2024 10:57 Obejrzało: 58 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Sąd obliczając zachowek weźmie pod uwagę darowizny, które uczynił spadkodawca na rzecz spadkobierców ale tylko na wniosek strony (nie z urzędu). 2. Odpowiedź na pytanie o drugiego pominiętego spadkobiercę wymagałaby analizy pozwu. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 3 z dnia 18 stycznia 2024 11:43 Zmodyfikowano dnia: 18 stycznia 2024 11:43 Obejrzało: 57 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.