Postępowanie spadkowe po zmarłym ojcu.

Pytanie z dnia 07 czerwca

Witam. Zmarł niedawno Tata. Została mama i trójka dorosłych dzieci. Wszyscy są zgodni żeby syn/ brat został w domu bo dwie córki nie chcą w domu mieszkać i zajmować się mamą. W tej chwili jest w toku sprawa spadkowa. Brat chciał spłacić siostry poza sądem i notariuszem, ale jedna, która mieszka w innym mieście chciała by dom został wyceniony przez rzeczoznawcę. Jak już rzeczoznawca był dogadany na konkretny termin to się jednak rozmyśliła, bo nagle nie chce jeszcze dzielić domu. Skoro siostra chce spłaty za dom, ale jednocześnie chce cały czas mieć do niego dostęp to jak możemy to rozwiązać? Nikt nie może nic w domu zrobić bo każdy ma tam swoją część a jego wartość wzroście a siostra cały czas blokuje wszystkich i stawia warunki a później się z nich nie wywiązuje.
Jak można te sprawę rozwiązać, drogą sądową? I czy na drodze sądowej jak siostra dalej będzie robiła problemy i nie będzie chciała się dogadać to czy wszyscy równo zapłacimy koszty sądowe czy można tylko ją nimi obciążyć? I co w sytuacji gdy nie będzie się godziła na spłatę ani inne rozwiązania a mama będzie wymagała opieki a ona nie będzie pomagała tylko będzie robiła problemy? Czy można od niej w jakiś sposób wymagać pomocy finansowej i fizycznej przy utrzymaniu swojej 1/8 części domu i przy opiece nad mama? Bo dwójka brat i druga siostra będą pomagać.
Proszę o odpowiedzi.

Dzień dobry. W opisywanej sytuacji: 1) Jeżeli nie jesteście Państwo w stanie polubownie się dogadać co do podziału spadku, to po stwierdzeniu nabycia spadku, należy wystąpić ze sprawą o dział spadku; 2) We wniosku o dział spadku należy wskazać, że konkretne osoby chcą, aby ich udział w spadku został przekazany na rzecz jednej osoby z obowiązkiem spłaty udziału w określonej wysokości; 3) Jeżeli jedna osoba z rodzeństwa ma wątpliwości co do wartości domu, wówczas w takim wniosku o dział spadku należy wystąpić z wnioskiem o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy, który dokonałby wyceny domu i na tej podstawie można byłoby określić jak ta wartość się rozkłada na poszczególne osoby. Siostra może składać zarzuty do opinii biegłego - tego nie da się wykluczyć. 4) Co do braku zgody na spłatę, sąd w postanowieniu będzie musiał w jakiś sposób rozstrzygnąć sprawę, bardziej lub mniej zgodnie z tym czego poszczególne osoby by oczekiwały. 5) W uzasadnieniu wniosku należy wskazać te okoliczności, które są opisane, że nie dało się poza postępowaniem sądowym rozwiązać sprawy podziału i opisać przyczyny. 6) Co do kosztów w sprawie: pierwszym kosztem będzie koszt złożenia wniosku o dział spadku (poniesie go osoba, która wystąpi z wnioskiem), następnymi kosztami, które mogą wystąpić w sprawie to koszt opinii biegłego. 7) Odnosząc się do kosztów związanych z utrzymaniem domu, to można zastanowić się nad tym, aby rozliczyć też nakłady czynione na nieruchomość, które są potrzebne na utrzymanie domu w dobrym stanie. W przypadku dalszych pytań lub wątpliwości, proszę o kontakt. Radca prawny Katarzyna Zalewska

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 czerwca 2021 10:56 Zmodyfikowano dnia: 8 czerwca 2021 10:56 Obejrzało: 30 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry siostra musi pokryć koszty utrzymania swojej części domu. W stosunku do rodzica obciąża ją obowiązek alimentacyjny. Koszty ponosi wnioskodawca, ale może żądać ich zwrotu od pozostałych uczestników. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. radca prawny A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 czerwca 2021 13:21 Zmodyfikowano dnia: 8 czerwca 2021 13:21 Obejrzało: 26 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.