Postępowanie spadkowe. Nabycie spadku.

Pytanie z dnia 26 kwietnia

25 -go marca 2011, jako jedyna córka nabyłam spadek po matce zmarłej w 2008 roku, w postaci aktu poświadczenia dziedziczenia. Czwartego kwietnia 2011 roku Urząd Skarbowy wydał zaświadczenie, w którym stwierdził, że sprawa spadkowa po zmarłym ojcu , która miała miejsce w 1984 roku, uległa przedawnieniu , w związku z czym nie płaciłam podatku od spadku.
W dniu 22-go marca 2011 roku, w Kancelarii Notarialnej została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego , przysługującego mi na podstawie dziedziczenia, a stanowiącego własność Spółdzielni Mieszkaniowej. Dla ww. prawa własnościowego nie była prowadzona księga wieczysta. Wraz z tą umową został wypłacony zadatek. W dniu czternastym kwietnia 2011 roku została zawarta umowa sprzedaży oraz wpłacona pozostała część kwoty za mieszkanie.
Pytanie brzmi : nie przypominam sobie, żebym płaciła jakikolwiek podatek od sprzedaży mieszkania, nie kupiłam też od tamtej pory nowego mieszkania. Pamiętam tylko, że w 2012 roku uwzględniłam w zeznaniu podatkowym tę sprzedaż, ale nie płaciłam podatku. Czy po takim czasie muszę jeszcze zapłacić podatek lub czy grożą mi jakieś konsekwencje prawne ? Od 2012 nie dostałam z Urzędu Skarbowego żadnej informacji z tym związanej.

Dzień dobry. W mojej ocenie musi Pani przeczytać akt notarialny sprzedaży swojego prawa (nie umowę przedwstępną a właściwą umowę sprzedaży). Na końcu dokumentu znajdują się informacje kto ponosi ciężar podatku od czynności cywilnoprawnych i zazwyczaj jest to strona kupująca. Pozdrawiam, adw. Anna Wróbel

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 kwietnia 2022 16:49 Zmodyfikowano dnia: 26 kwietnia 2022 16:49 Obejrzało: 77 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.