Postępowanie spadkowe. Doliczenie darowizny do zachowku.

Pytanie z dnia 17 czerwca

Mój zmarły ojciec zrobił ponad 20 lat temu duże darowizny na rzecz niektórych członków swojej rodziny. Chcę zapytać o doliczanie darowizn do zachowku. Znalazłem w internecie sprzeczne informacje na ten temat. Według pierwszej przy obliczaniu zachowku uwzględnia się darowizny uczynione przez spadkodawcę wliczając je do kwoty zachowku, nie wlicza się jednak darowizn dokonanych ponad 10 lat przed otwarciem spadku. Według drugiej informacji darowizny dokonane na rzecz spadkobierców lub osób uprawnionych do zachowku podlegają doliczeniu niezależnie od tego, kiedy zostały dokonane.
Czy wszystkie darowizny bez względu na to kiedy były dokonane przez spadkodawcę można odjąć od kwoty zachowku należnego osobom pominiętym w testamencie czy tylko te uczynione w ciągu 10 lat przed otwarciem spadku?
Czy ta sama zasada dotycząca doliczania darowizn do należnego spadku dotyczy spadkobierców ustawowych, jeśli nie było testamentu i dziedziczenie jest z mocy ustawy?
Czy spadkobiercom powołanym do objęcia spadku w testamencie też dolicza się darowizny dokonane przez spadkodawcę?

Dzień dobry. 1. Termin 10 letni ograniczenia dotyczy osób, nie należą do kręgu spadkobierców ustawowych albo testamentowych. „Doliczeniu do spadku podlegają darowizny na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku dokonane co najmniej przed dziesięcioma laty, licząc wstecz od otwarcia spadku. Darowizny na rzecz spadkobierców (ustawowych lub testamentowych) lub na rzecz osób uprawnionych do zachowku podlegają doliczeniu niezależnie od tego, kiedy zostały dokonane” (J. Ciszewski, J. Knabe [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, red. P. Nazaruk, Warszawa 2019, art. 994.). 2. Tak, ta sama zasada obowiązuje w sytuacji gdy nie było testamentu i dziedziczenie nastąpiło z mocy ustawy. 3. Tak, spadkobiercom powołanym do objęcia spadku w testamencie dolicza się darowizny dokonane przez spadkodawcę zgodnie z w/w regułą. "Jeżeli chodzi o spadkobierców, to doliczenie darowizny do spadku jest niezależne od tytułu powołania do spadku (ustawa, testament), jak też od tego, czy spadkobierca obdarowany jest jednocześnie osobą uprawnioną do zachowku." (wyr. SA w Białymstoku z dnia 1 czerwca 2004 r., I ACa 285/04). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 czerwca 2021 11:00 Zmodyfikowano dnia: 17 czerwca 2021 11:00 Obejrzało: 50 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry darowizny na rzecz osób uprawnionych do zachowku lub spadkobierców dolicza się bez względu na moment ich dokonania. Zasada pozostaje niezmienna przy dziedziczeniu ustawowym i testamentowym W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. radca prawny A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 17 czerwca 2021 13:10 Zmodyfikowano dnia: 17 czerwca 2021 13:10 Obejrzało: 48 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.