Porada w sprawie zatrzymania psa po rozstaniu .

Pytanie z dnia 08 stycznia 2023

Dzień dobry,
Przedstawię od razu swój problem:
Na umowie kupna sprzedaży psa jest tylko mój ex partner. Jego ojciec jest prawnikiem i dałam się oszukać o prawa do psa ponieważ na umowie nie jestem wpisana jako jego współwłaścicielka. Nigdy nie sformalizowaliśmy związku. U weterynarza jestem zapisana jako właścicielka psa od pierwszej wizyty.
Po roku od zakupu psa doszło do rozstania. Moje pytanie brzmi: w jaki sposób mogę otrzymać 50% praw do opieki nad psem i prawo do bycia jego współwłaścicielką.

Szanowna Pani, zwierzęta zgodnie z prawem cywilnym traktowane są jako rzeczy, a nie osoby (nad czym szczerze ubolewam). W związku z tym, co do zasady nie można mówić o prawie do opieki nad psem, a jedynie o prawie własności psa. Jednakże należy mieć na uwadze zasadę humanitarnego traktowania wynikającą z ustawy o ochronie zwierząt. Kluczowe w opisanej sytuacji jest pytanie o to, kto zapłacił za psa. Jeżeli kupno psa nastąpiło z Pani środków finansowych w całości lub w części oraz może Pani to udowodnić, jest Pani właścicielką/ współwłaścicielką psa niezależnie od tego, kto stoi w umowie. A w związku z tym, może się Pani domagać wydania psa (jeżeli pies jest pod opieką byłego partnera) lub precedensowo kontaktów z psem (jeżeli za psa zapłacił partner i nie zgadza się na kontakty). Bardzo interesująca sprawa - zapraszam po więcej szczegółów na spotkanie (również zdalnie audio/video).

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 stycznia 2023 12:00 Zmodyfikowano dnia: 11 stycznia 2023 12:00 Obejrzało: 82 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.