Porada w sprawie zagryzienia psa.

Pytanie z dnia 06 stycznia

Zagryzienie psa.
Dzień dobry. Córka (12 lat) była na spacerze z yorkiem , Podbiegł spuszczony luzem owczarek niemiecki i zagryzł Yorka na oczach córki. Właściciel owczarka oddalił się i zostawił córkę z zagryzionym yorkiem. Sami ustaliliśmy gdzie mieszka właściciel owczarka i zgłosiliśmy sprawę na policję. poprosiliśmy tez o przekazanie danych sprawcy bo chcielibyśmy dochodzić odszkodowania w sądzie., po dwóch miesiącach przyszło lakoniczne " zawiadomienie o niewniesieniu wniosku o ukaranie do sądu" i info że sprawca w związku z popełnionym wykroczeniem a art. 97kw został ukarany grzywną w drodze mandatu karnego nałożonego na podstawie 97 §1 Kodeksu o postępowaniach w sprawach o wykroczenie. Nie wiemy kto został ukarany, jak został ukarany - może dostał 100zł-300zł mandatu . Moje pytanie: jak napisać, na co się powołać - aby skutecznie otrzymać dane sprawcy niezbędne do skierowania sprawy do sądu. Poza tym czy jest sens dochodzić odszkodowania w sądzie skoro ja nie mam żadnych faktur na zakup psa. ale nie chciałbym tej sprawy tak zostawić, córka jest pod opieką psychologa, żona siedzi płacze, a ten człowiek na informację że skierujemy sprawę do sądu wzruszyła ramionami, wogle się nie przejął - wiele osób mu już tym groziło- bo zdarzały się pogryzienia przez tego owczarka - ale widocznie ludzie odpuszczali . Będę wdzięczny za pomoc w tej sprawie.

Posiadam doświadczenie w tego typu sprawach. Jeśli sprawca został ukarany mandatem to sprawa została zakończona na gruncie kodeku Wykroczeń, ale pozostaje droga cywilna o dochodzenie roszczeń o zadośćuczynienie i odszkodowanie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 stycznia 2024 12:13 Zmodyfikowano dnia: 8 stycznia 2024 12:13 Obejrzało: 48 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Tak, dochodzenie odszkodowania może mieć tutaj sens. Oprócz odszkodowania za stratę materialną, można bowiem dochodzić również zadośćuczynienia za krzywdę psychiczną, która w tej sprawie może być całkiem duża. Doszło bowiem prawdopodobnie do powstania traumy u Państwa córki. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 stycznia 2024 00:21 Zmodyfikowano dnia: 9 stycznia 2024 00:21 Obejrzało: 45 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.