Porada w sprawie zachowku.
Pytanie z dnia 15 kwietnia
Witam
Babcia przepisała swoje mieszkanie na
Wnuczke( ciocia ma dlugi dlatego przepisała część na wnuczke) oraz mojego tatę . Mój tata zmarł rok temu. Czy po smierci Babci należy nam się coś z czesci taty ? Możemy się starać o zachowek od wnuczki ?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, w jaki sposób babcia "przepisała" mieszkanie na tatę i wnuczkę ? W testamencie, czy na podstawie umowy darowizny/o dożywocie/ sprzedaży ? Czy tata zmarł przed babcią ? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację
Paweł Rafałowicz Radca prawny (Od 2022)
Kancelaria Radcowska i Mediacyjna Radca Prawny dr Paweł Rafałowicz
Piłsudskiego 12/4, 50-049 Wrocław
Dzień dobry. Jako dziecko dziedziczy Pan/Pani z mocy ustawy po swoim ojcu. Jeśli w skład majątku ojca wchodził udział w spadku po babci i między śmiercią babci i śmiercią ojca nie dokonano działu spadku po babci, to udział w spadku babci jest dziedziczony przez spadkobierców ojca. Natomiast żeby ustalić, czy ma Pan/Pani prawo do zachowku, potrzebowałbym więcej danych. Tylko ogólnie wskażę, że takie prawo mają zstępni zmarłego (dzieci, wnuki, prawnuki...), rodzice i małżonek, którzy w danej sytuacji faktycznej dziedziczyliby z ustawy. Z kolei roszczenie o zachowek aktualizuje się wówczas, gdy zachowek nie został zaspokojony ani przez powołanie do spadku ani przez darowiznę, ani przez ustanowienie zapisu.
Podziękowałeś prawnikowi
Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.