Porada w sprawie wymeldowania z mieszkania.

Pytanie z dnia 06 sierpnia

Mojej narzeczonej Mama robi wszystko aby wyrzucić ją z domu w którym mieszka od 3 roku życia. Jest tam zameldowana. Tak ja cała reszta mieszkańców, płaciła za rachunki itp.
Odcięła prąd, wodę.
Przyszedł list, że nakazuje się wymeldować.
Czy to jest zgodne z prawem ? Lokum zastępcze? Cokolwiek przysługuje? Pozdrawiam

Dzień dobry. 1. Opisane działania są niezgodne z prawem. Można w tej sytuacji albo domagać się przywrócenia dostępu mediów oraz odszkodowania na drodze cywinej albo zgłosić na Policji podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 191 § 1a kodeksu karnego (zmuszanie lokatora do opuszczenia mieszkania). 2. Chcąc zgodnie z prawem doprowadzić do opuszczenia mieszkania przez lokatora należy wypowiedzieć mu umowę na podstawie, której zamieszkuje w lokalu (ustna umowa użyczenia bądź najmu), wyznaczyć mu termin na opuszczenie mieszkania zgodny z ustawą o ochronie lokatorów, a następnie wnieść do sądu o eksmisję i komornik musi przeprowadzić eksmisję. Eksmisja wiąże się natomiast z koniecznością zapewnienia lokalu zastępczego. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 sierpnia 2022 10:38 Zmodyfikowano dnia: 8 sierpnia 2022 10:38 Obejrzało: 26 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.