Porada w sprawie testamentu.

Pytanie z dnia 02 sierpnia

Dzień dobry mam pytanie odnośnie testamentu który zostawiła moja mama i tylko ja dziedzicze prawnie.Mam jeszcze trzy siostry które będą się starać o zachowek sądownie chciałbym wiedzieć jak ten zachowek się oblicza teraz.I czy sąd może mi nakazać spłacać gotówka ten zachowek jestem rencista z dwójką dzieci.Moj tata chce oddać swoją część zachowku mi czy może to zrobić prawnie

Dzień dobry, zachowek jest obliczany na datę ustalania jego wysokości, czyli wg aktualnych cen. Oczywiście zachowek to konkretna suma pieniężna. Jeśli nie będzie Pan w stanie spłacić wierzycieli, będą oni mogli złożyć wniosek o egzekucję. Co to znaczy, że tata chce Panu oddać swoją część zachowku ? Jeśli nie chce dochodzić od Pana zachowku, to niech nie podejmuje żadnych działań. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 sierpnia 2022 15:05 Zmodyfikowano dnia: 2 sierpnia 2022 15:05 Obejrzało: 22 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, roszczenie o zachowek w tej sytuacji będzie przysługiwać tym osobom, które byłyby spadkobiercami z ustawy a nie są przez to, że było dziedziczenie testamentowe. Zatem Pani ojciec też będzie miał roszczenie o zachowek wobec Pani, dlatego nie za bardzo rozumiem co chciałby Pani oddać. Może zrobić na Pani darowiznę dowolnej kwoty tylko proszę pamiętać o jej właściwym zgłoszeniu do US, aby nie płacić podatku. Natomiast jeśli chodzi o siostry, to tutaj w grę wchodzi art. 991 par. 1 k.c., czyli "Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału". Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 sierpnia 2022 15:16 Zmodyfikowano dnia: 2 sierpnia 2022 15:16 Obejrzało: 22 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. 1. Zachowek oblicza się według stanu spadku z daty jego otwarcia (chwila śmierci spadkodawcy), a według cen z chwili orzekania przez sąd. 2. Tak, zachowek to roszczenie pieniężne, natomiast może się Pan umówić ze spadkobiercami na spłatę w inny sposób. 3. Ojciec może nie dochodzić należnego zachowku od Pana, ale nie może go Panu przekazać. Jeżeli ojciec przekaże Panu jakąś sumę pieniędzy to będzie to odrębna darowizna na Pana rzecz. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 3 z dnia 2 sierpnia 2022 15:20 Zmodyfikowano dnia: 2 sierpnia 2022 15:20 Obejrzało: 21 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.