Porada w sprawie spadkowej.

Pytanie z dnia 06 marca

Dzień dobry
Moja sprawa wygląda następująco:
Dziadek zmarł 1977 roku pozostawił po sobie nieruchomość w której był współwłaścicielem . Nie było przeprowadzane od tamtego czasu postępowanie spadkowe.
Dziadek miał 3 dzieci, jeden syn zmarł , pozostali żyją.
Syn który zmarł, zawarł ślub w 1976 i ma 2 dzieci. Aktualnie jest prowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym dziadku.

Po zmarłym synu było przeprowadzone postępowanie spadkowe w 2000r., gdzie spadkobiercami byli żona i 2 dzieci . W momencie przeprowadzania tego postępowania nie mieliśmy wiedzy, że po dziadku pozostał jakiś spadek.

Czy w tym przypadku żona zmarłego syna również będzie uwzględniona w postępowaniu spadkowym po dziadku (a jej teściu)? Czy tylko dzieci zmarłego syna (wnuki dziadka) mają prawo do spadku?
Co w przypadku odrzucenia spadku po dziadku(teściu) przez żonę zmarłego syna, czy odrzuca Ona na pewno tylko spadek po dziadku? Na kogo przechodzi wtedy spadek – na jej dzieci?

Dzień dobry, po dziadku dziedziczyły dzieci oraz ewentualnie małżonka, jeśli w chwili śmierci był żonaty. Udział w spadku po dziadku wszedł w skład spadku po synu, a więc ostatecznie prawo do niego będą mieli bratankowie i żona zmarłego brata. Bratowa nie może odrzucić spadku po swoim teściu, bo to prawo przysługiwało bratu i termin do odrzucenia przez niego spadku dawno minął. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 marca 2024 14:24 Zmodyfikowano dnia: 6 marca 2024 14:24 Obejrzało: 39 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.