Porada w sprawie nieruchomości.

Pytanie z dnia 08 stycznia

Dzień dobry.
Proszę o poradę odnośnie mieszkania. Moja mama mieszka w Grudziądzu, w wykupionym od spółdzielni mieszkaniowej lokalu. Połowa lokalu jest tylko jej, druga połowa należy do niej oraz do mnie i moich dwóch sióstr (po śmierci taty). Proszę poradzić, czy w razie śmierci mamy będziemy mogły od razu sprzedać mieszkanie czy musiały byśmy czekać 5 lat? Czy mama powinna przepisać mieszkanie na nas? Jak wyglądają opłaty podatkowe w razie sprzedaży takiego lokum?

Dzień dobry. 1. W przypadku śmierci mamy będą Panie mogły sprzedać odziedziczony po niej udział w mieszkaniu bez konieczności zapłaty podatku dochodowego, o ile minie już 5 lat kalendarzowych od momentu nabycia tego udziału przez mamę. 2. Jeżeli mama przekaże Paniom mieszkanie w darowiźnie, to termin 5 letni zacznie swój bieg od nowa. 3. Stawka podatku wynosi 19 proc. od dochodu uzyskanego z transakcji sprzedaży. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 stycznia 2024 10:50 Zmodyfikowano dnia: 9 stycznia 2024 10:50 Obejrzało: 48 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Po śmierci Pani Mamy, jej udział w prawie własności lokalu zostanie równo podzielony między dzieci, chyba że Pani Mama pozostawi testament mówiący inaczej. Aby sprzedać nieruchomość nabytą w drodze spadkobrania, dzieci muszą najpierw potwierdzić swoje prawo do spadku. To wymaga uzyskania notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia lub orzeczenia sądowego o stwierdzeniu nabycia spadku. Zasadniczo, spadkobiercy mogą sprzedać nieruchomość zaraz po nabyciu spadku. Sprzedaż ta będzie neutralna podatkowo, jeśli od momentu nabycia nieruchomości przez Państwa rodziców do momentu jej sprzedaży minie 5 lat (doliczamy czas posiadania prawa własności spadkobierców, pdst. prawna: art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 10 ust. 5 – 6 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).W razie potrzeby zapraszam do korzystania z usług mojej Kancelarii. Pozdrawiam serdecznie, adw. Julita Bylicka, www.kancelariadlabiznesu.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 stycznia 2024 13:36 Zmodyfikowano dnia: 9 stycznia 2024 13:36 Obejrzało: 48 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.