Porada w sprawie najmu.

Pytanie z dnia 05 kwietnia

Dzień dobry,

Chciałbym uzyskać pomoc prawna w związku z oszustwem wynajmującego. Polega to na tym ze mialem ważna umowę wynajmu lokalu gastronomicznego i w związku z sytuacja finansowa i znaczącymi podwyżkami na prąd i gaz postanowiłem zrezygnować z wynajmu lokalu o czym powiadomiłem wynajmującego miesiąc przed planowanym końcem wynajmu oraz osobiście znalazłem zamiast siebie osób którzy ten wynajem przejęli od 02.2022 żeby polubownie rozwiązać umowę za porozumieniem stron bez zachowania 3 miesięcznego okresu wynajmu. Rozwiazanie umowy było podpisane dnia 07.02 (chociaż działalność w tym lokalu była zakończona już 31.01 i czy tydzień lokal był pusty i nie funkcjonował) pod warunkiem zapłaty tego samego dnia należności za wynajem lokalu do dnia 07.02, resztę miesiąca już musiał uregulować przyszły najemca ze względu na przekazane klucze i przekazany lokal. Żeby zakończyć sprawę tego samego dnia postanowiłem zapłacić te koszty gotówka na miejscu wynajmujacemu. Wynajmujący przyjął określona w rozwiązaniu kwotę i podpisał rozwiazanie umowy z dniem 07.02. Żadnego potwierdzenia zapłaty od wynajmującego nie otrzymałem. Rownież wynajmujący musiał mi wystawić i wysłać na kwotę wymieniona w rozwiązaniu fakturę VAT.

21.02 ja otrzymałem maila od najemcy z faktura proforma i prośbą o zapłatę już zapłaconej przeze mnie kwoty. Odrazu był wykonany telefon do wynajmującego z prośbą o wyjaśnienie sytuacji na co usłyszałem odpowiedz ze nikt żadnej kwoty nie otrzymywał i ze ja nic nie zapłaciłem. Również w mailu została umieszczona informacja iz "brak zapłaty w ustalonym terminie (10 dni od 07.02) spowoduje automatyczne unieważnienie rozwiązania umowy najmu za porozumieniem-które to jest warunkowane zapłatą załączonej FVat i wówczas będę zmuszony do wystawienia faktur VAT za 3 - miesięczny okres wypowiedzenia liczony od 08.02.2022»
Czyli wynajmujący mnie oszukał i chce podwójnej zapłaty określonej kwoty. Ta wiadomość mailowa być przeze mnie zignorowana ponieważ nie zamierzałem płacić tym bardziej ze w rozwiązaniu jest jasne napisane ze warunkiem rozwiązania jest zapłata należności do dnia 07.02.2022.

03.03.2022 ja otrzymałem wiadomość od wynajmującego z taka informacja: "W związku z brakiem zapłaty kwoty 824,20 pln tytułem kosztów utrzymania lokalu do 07.02.2022 co było warunkiem rozwiązania umowy najmu za porozumieniem stron - bez zachowania 3 - miesięcznego okresu wypowiedzenia uznaję za nieważne rozwiązanie umowy z dnia 07.02.2022 i przesyłam kolejne FV Proforma - zaznaczam ,że w przypadku nie uregulowania należnych opłat - po 10.04.2022 wystąpimy o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym do właściwego Sądu !!»

W tam przypadku, jeżeli wynajmujący unieważnia rozwiazanie umowy od dnia 07.02 żadnego innego rozwiązania podpisanego nie było i ja dalej jestem najemca tego lokalu. Ale od 07.02 najemca tego lokalu są inni osoby którzy wg wynajmującego nie maja prawa być w tym lokalu i bezprawnie ten lokal wynajmują.

Moje zapytanie brzmi następująco: czy ja mogę ubiegac się o rekompensatę od wynajmującego ze względu na nie wywiązanie z umowy wynajmu i wynajem lokalu osobam trzecim bez mojej wiedzy? Jeżeli nie, w takim przypadku jak można nie płacić tych rachunków wystawionych przez wynajmującego jeżeli lokal jest w najmie u innych osób od 07.02 (mam na to potwierdzenie świadków i nowego najemcy)?

Dziękuje za pomoc,
Z wyrazami szacunku, D

Dzień dobry, należy wysłać do wynajmującego oficjalne pismo i ustosunkować się w nim do jego roszczeń. Mogę pomóc w sporządzeniu stosownego pisma. W razie chęci skorzystania w tym zakresie z usług kancelarii, proszę o kontakt mailowy pod adresem: adwokat@kancelariaulewicz.pl celem ustalenia szczegółów. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 kwietnia 2022 17:11 Zmodyfikowano dnia: 5 kwietnia 2022 17:11 Obejrzało: 139 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Może Pan.

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 kwietnia 2022 20:00 Zmodyfikowano dnia: 6 kwietnia 2022 20:00 Obejrzało: 134 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.