Porada w sprawie najmu domu i kaucji.

Pytanie z dnia 13 września

Dzień dobry,
Jestem właścicielem domu, który został przeze mnie wynajęty na okres 12 miesięcy. Po 3-ech miesiącach od podpisania umowy Najemca wypowiedział ww umowę, argumentując to tym, iż zmieniła mu się sytuacja życiowa i wraca zagranicę. Umowa nie zawierała okoliczności wcześniejszego zakończenia umowy przez Najemcę. Umowa została podpisana z firmą Najemcy.
Przedstawiłam warunki, które muszą zostać spełnione abym zgodziła się na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, obie strony je podpisały.
Ale jeden z paragrafów umowy najmu "Odpowiedzialność" wskazywał, iż najemca miał dostarczyć oświadczenie o poddaniu się egzekucji w związku z umową najmu, poświadczone przez notariusza w ciągu 11 dni od podpisania umowy najmu, jeżeli tego nie zrobi umowa zostaje rozwiązana w trybie natychmiastowym a wpłacona przez niego kaucja nie podlega zwrotowi. Nie dostarczył tego dokumentu a umowa najmu nie została rozwiązana w trybie natychmiastowym, najemca mieszkał w domu do czasu "rozwiązania przez niego umowy".
Pytanie brzmi, czy w obecnej sytuacji, mogę powołać się na zapis ww. paragrafu umowy najmu i nie zwrócić Najemcy wpłaconej przez niego kaucji? Najemca potrącił sobie już z niej jednomiesięczny czynsz, ale i tak została jeszcze kwota do zwrotu dla niego.

Będę wdzięczna za odpowiedź,
Z poważaniem,
Beata

Dzień dobry, to zależy na poczet jakich kosztów została przez Panią pobrana kaucja. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 września 2022 14:24 Zmodyfikowano dnia: 14 września 2022 14:24 Obejrzało: 18 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.