pokrycie kosztów leczenia psa

Pytanie z dnia 13 czerwca 2019

Sytuacja wygląda tak: kupiłam psa z hodowli (szczeniak) i po dwóch miesiącach (w czwartym miesiącu życia szczeniaka) okazało się że szczeniak ma luźne stawy co może być początkiem dysplazji. Kwalifikuje się do operacji stawu biodrowego.
Po kontakcie z hodowcą jedyną informację jaką od niego otrzymałam, to że zwrócą mi pieniądze ale muszę szczeniaka oddać. Jest to dla mnie sytuacja nieludzka, bo pies jest naszym członkiem rodziny i nie wyobrażam sobie żeby go oddać bo ma wadę.
Mam umowę kupna spa. Chcę go leczyć i pokryć wszystkie koszty operacji i rehabilitacji. Jest to dość kosztowne bo operacja stawu to koszt 2500 zł a to tylko z jednej strony. Po miesiącu od pierwszej operacji okaże się czy drugie biodro też wymaga takiej operacji.
Chcę od hodowcy zwrotu kosztów zakupu psa jednak on się na to nie godzi.
Czy i w jaki sposób mogę dochodzić swoich praw u hodowcy? Gdzie udać się w tej sprawie?
Hodowca należy do ZKwP. Kontaktowałam się z nimi i nie są w stanie pomóc.

Dzień dobry, w przypadku zakupu psa może Pani skorzystać z przepisów dotyczących rękojmi za wady rzeczy, a tym samym zgodnie z art. 560 § 1 k.c. można mówić o przysługującym Pani uprawnieniu do złożenia oświadczeniu o obniżeniu ceny lub odstąpieniu od umowy. Pani pies jest indywidualnie oznaczoną istotą, a zatem nie może być mowy o kolejnym z uprawnień wynikającym z ww. przepisu tj. o żądaniu wymiany zwierzęcia na "wolne od wady". Również nie może Pani skorzystać z żądania usunięcia wady. Skoro zamierza Pani leczyć zakupionego psa, to po przeprowadzonym leczeniu można rozważyć zasadność roszczenia odszkodowawczego przeciwko sprzedawcy opartego na przepisie art. 566 § 1 k.c. w związku z art. 471 k.c. Kluczowym w mojej ocenie będzie ustalenie czy pies miał wadę wrodzoną czy też jego choroba jest chorobą nabytą. W drugim przypadku należy stwierdzić, iż sprzedawca nie odpowiada za przyszłe choroby zwierzęcia. Pozdrawiam radca prawny Patrycjusz Miłaszewicz.

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 czerwca 2019 12:58 Zmodyfikowano dnia: 16 czerwca 2019 12:58 Obejrzało: 941 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.