Oświadczenie o odrzuceniu spadku

Pytanie z dnia 21 sierpnia

witam 28 lutego złożyłam oświadczenie o odrzuceniu spadku (długi)po zmarłym ojcu termin złożenia takowego oświadczenia przez mojego małoletniego syna upływa 28 sierpnia sprawa sądowa o pozwolenie przypada na 29 sierpnia więc będziemy już po ustawowym terminie co dalej robić?prosze o pomoc

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22.05.2018 ( III CZP 102/17) stwierdził że termin przewidziany w art. 1015 § 1 KC nie może się skończyć przed prawomocnym zakończeniem postępowania o zezwolenie na złożenie przez małoletniego spadkobiercę oświadczenia o odrzuceniu spadku. Po prawomocnym zakończeniu tego postępowania oświadczenie małoletniego powinno być złożone niezwłocznie, chyba że termin ten jeszcze nie upłynął. W związku z tym powinna Pani złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu syna niezwłocznie po uprawomocnieniu się postanowienia o zezwoleniu na jego złożenie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 sierpnia 2019 15:10:33 Zmodyfikowano dnia: 26 sierpnia 2019 10:29:37 Obejrzało: 68 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przez małoletniego (art. 1015 k.c.) nie może upłynąć przed prawomocnym zakończeniem postępowania sądowego o udzielenie zezwolenia na odrzucenie spadku przez małoletniego. Po prawomocnym zakończeniu tego postępowania, oświadczenie za małoletniego powinno być złożone niezwłocznie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 sierpnia 2019 10:05:34 Zmodyfikowano dnia: 26 sierpnia 2019 10:29:43 Obejrzało: 59 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.