Pytanie z dnia 28 czerwca 2021

Osiedle: 3 bloki, w każdym 3 klatki, w klatce 6 mieszkań. Kupiłem jedno mieszkanie bezczynszowe. Rok później zjawili się przedstawiciele Wspólnoty, którzy zaproponowali dołączenie całego osiedla. Było głosowanie – jeden blok się zgodził, mój nie. Jednocześnie powstał komitet klatkowy, który zażądał comiesięcznych wpłat na poczet remontów. Odmówiłem partycypowania żądając dołączenia do Wspólnoty. Postraszono mnie sądem, nakazując wpłatę za remont dachu. Co w przypadku awarii wod-kan, elektr lub gaz.? Co z przeglądami technicznymi? Kto się powinien tym zajmować? Chcę płacić czynsz i mieć opiekę.

Dzień dobry. Aby móc udzielić odpowiedzi na zadane pytanie konieczna byłaby szczegółowa analiza sytuacji (zwłaszcza dokumentów zgromadzonych w sprawie, tak aby np. ustalić podstawę prawną żądania rzeczonych wpłat). Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 czerwca 2021 13:11 Zmodyfikowano dnia: 28 czerwca 2021 13:11 Obejrzało: 202 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Kto do kogo miał się przyłączyć? Generalnie wspólnota mieszkaniowa powstaje w nieruchomości lokalowej, gdy wydzielono choćby jedno mieszkanie. Prawo nie przewiduje istnienia "komitetu klatkowego". Wydaje się, że w bloku funkcjonuje wspólnota, a rzecz dotyczyła połączenia trzech wspólnot w jedną. Skoro mieszkańcy Waszej wspólnoty nie wyrazili zgody na dołączenie, to wspólnota będzie funkcjonować na podstawie własnych planów gospodarczych i pobierać opłaty zgodnie z przyjętymi uchwałami.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 czerwca 2021 16:06 Zmodyfikowano dnia: 28 czerwca 2021 16:06 Obejrzało: 201 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.