okres rozliczeniowy,rozliczenie nadgodzin

Pytanie z dnia 05 kwietnia

Witam
Pracuję w systemie 4 brygadowym 3 zmianowym(umowa o pracę). Okres rozliczeniowy w mojej firmie wynosi 4 miesiące. I tutaj kieruję pytanie odnośnie godzin nadliczbowych. Kto ustala kiedy mogę odebrać wypracowane nadliczbowe godziny? Pracodawca(kierownik), czy pracownik oraz w jakim stosunku? .Poinformowałem pracodawcę, że na mój wniosek powinien udzielić mi wolnego wtedy kiedy ja chcę. Otrzymałem odpowiedź, że to pracodawca sam może decydować kiedy mi wstawi i to jeszcze w stosunku 1:1 o ile zrobi to miesiąc wcześniej. Kto w tym sporze ma rację. Dziękuję za odpowiedź.

Rozliczenie wypracowanych nadgodzin czasem wolnym jest uregulowane w art. 151(2) kp. Może to nastąpić na wniosek pracownika jak i bez tego wniosku. I tak na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy czyli rozliczane jest to wówczas w stosunku 1:1. Jeśli pracodawca w odpowiedzi na wniosek pracownika odmówi w ogóle udzielania czasu wolnego to będzie wówczas musiał zapłacić za nadgodziny. Natomiast pracownik, któremu pracodawca udzielił czasu wolnego w innym terminie niż określony we wniosku, ma prawo albo domagać się czasu wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, albo żądać wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Oczywiście pracodawca bez wniosku pracownika może zdecydować kiedy udzieli mu czasu wolnego za nadgodziny jednakże musi to nastąpić do końca okresu rozliczeniowego jak i w stosunku 1:1,5. Nie ma w kodeksie pracy podstawy do tego że stosunek zmniejsza się do 1:1 jeśli pracodawca zrobi to miesiąc wcześniej.

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 kwietnia 2019 10:11:02 Zmodyfikowano dnia: 9 kwietnia 2019 10:11:02 Obejrzało: 69 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.