Ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Pytanie z dnia 09 czerwca

Witam. Chcę ogłosic upadłość, 8 miesięcy temu przekazałam mamie 1/6 ziemii, czy to stoi na przeszkodzie? Czy syndyk może zabrać ta 1/6 cześć ziemii?

Dzień dobry. Tak, w sytuacji ogłoszenia upadłości dłużnika, syndyk ma prawo do wytoczenia powództwa o uznanie za bezskuteczną czynności prawnej dokonanej z ich pokrzywdzeniem tzw. skargi pauliańskiej (jeżeli dana czynność dłużnika dokonana była z pokrzywdzeniem wierzycieli). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 czerwca 2021 14:19 Zmodyfikowano dnia: 9 czerwca 2021 14:19 Obejrzało: 15 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Witam. Zgodnie z prawem upadłościowym: Art. 127 [Bezskuteczność czynności prawnych upadłego] 1. Bezskuteczne w stosunku do masy upadłości są czynności prawne dokonane przez upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, którymi rozporządził on swoim majątkiem, jeżeli dokonane zostały nieodpłatnie albo odpłatnie, ale wartość świadczenia upadłego przewyższa w rażącym stopniu wartość świadczenia otrzymanego przez upadłego lub zastrzeżonego dla upadłego lub dla osoby trzeciej. Trzeba więc jeszcze trochę poczekać.

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 czerwca 2021 20:20 Zmodyfikowano dnia: 9 czerwca 2021 20:20 Obejrzało: 14 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.