Odzyskanie prawa jazdy po utracie uprawnień. Czy trzeba ponownie zdawać kategorię A (motocykl).

Pytanie z dnia 08 maja

Jakieś dwadzieścia pięć lat temu straciłem prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu prowadząc samochód osobowy . 17 lat tem odzyskałem prawo jazdy na kategorie B zdając ponownie egzamin. Czy muszę zdawać też egzamin np:na motocykl (też miałem taką kategorię) skoro zabrano mi uprawnienia za jazdę samochodem a nie motocyklem?

Witam. Istotna jest treść zakazu orzeczonego w wyroku. Za jazdę pod wpływem alkoholu sądy orzekają zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, co obejmuje wszystkie kategorie pojazdów mechanicznych. Co raz częściej można spotkać orzeczenia, w których sądy orzekają zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, a zatem nie tylko mechanicznych, ale również niemechanicznych (np. rowery). Tak czy siak proszę sprawdzić treść wyroku. Pozdrawiam, KRZYSZTOF NAWROCKI, adwokat

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 maja 2026 00:30 Zmodyfikowano dnia: 9 maja 2026 00:30

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.