Odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci.

Pytanie z dnia 01 czerwca

Witam! Mam pytanie. Moj brat tragicznie zmarl w ubieglym roku. On zostawil prawdopodobnie po sobie dlugi i rodzina lacznie ze mna zrzekla sie prawa do jego spadku. Ja mieszkam juz od 17 lat w Szwecji i mam trojke dzieci ktore oficjalnie nie sa zarejestrowane w Polsce ale sa Polakami. Moje dzieci tez dziedzicza po wujku i w polowie kwietnia 2021 roku dostalismy inforamcje z Sadu Rejonowego dla Miasta Warszawa VI Wydzial dla spraw Rodzinnych i Nieletnich ze sedzia podja decyzje ze moje dzieci nie maja w swoim interesie splacac mojego brata dlugow. Ja wyslalam po tym wniosek o wydanie tej decyzji zeby moc z nia pojechac do Polskiej Ambasady w Szwecji i zrzec sie w imieniu dzieci. Oczekuje teraz na ta decyzje z Sadu i martwie sie ile czasu maja moje dzieci na zrzekniecie sie prawa do spadku po tym jak decyzje sadowa zapadla. Ja zrzeklam sie 28 grudnia 2020 roku. Maja moje dzieci tylko 6 miesiecy od daty po moim zrzeknieciu czy 6 miesiecy po zapadnieciu decyzji sadowej?
Dziekuje!
//Ewelina

Dzień dobry, oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dzieci powinna Pani złożyć przed upływem 6 miesięcy od dnia odrzucenia spadku przez Panią. Jeśli oświadczenie będzie Pani składać w Ambasadzie, to w tym terminie powinna Pani dopełnić pozostałych formalności i doręczyć wszystkie wymagane dokumenty do sądu spadku. Gdyby postanowienie sądu, wyrażające zgodę na odrzucenie spadku przez dzieci, zostało wydane po upływie tego 6 miesięcznego terminu, wtedy oświadczenie należałoby złożyć niezwłocznie. Taka jest najbezpieczniejsza interpretacja przepisów, przy uwzględnieniu kilku niezbyt zbieżnych ze sobą orzeczeń SN. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz tel.: 663-182-634 adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 czerwca 2021 10:19 Zmodyfikowano dnia: 1 czerwca 2021 10:19 Obejrzało: 29 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Sz.P Bieg sześciomiesięcznego terminu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego zaczyna się od dnia, w którym Pani dowiedziała się, że dzieci są jest powołane do spadku. W praktyce jest to dzień śmierci brata. Termin do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania przed sądem rodzinnym w przedmiocie wyrażenia zgody na odrzucenie spadku. W związku z powyższym, okresu od dnia złożenia wniosku o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku do dnia uprawomocnienia się postanowienia sądowego wyrażającego zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, nie wlicza się do sześciomiesięcznego terminu przewidzianego w art. 1015 §1 Kodeksu cywilnego. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 2 z dnia 1 czerwca 2021 10:23 Zmodyfikowano dnia: 1 czerwca 2021 10:23 Obejrzało: 28 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. 1. Co do zasady, termin na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wynosi 6 miesięcy od momentu, w którym jego przedstawiciel ustawowy dowiedział się o podstawie powołania małoletniego do spadku. W opisanym przypadku momentem, od którego rozpocznie swój bieg w/w termin jest odrzucenie spadku przez Panią. 2. Jeżeli w w/w terminie złoży Pani do sądu wniosek o udzielenie przez sąd zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, to termin na dokonanie odrzucenia może faktycznemu wydłużeniu. Uznaje się, że termin na odrzucenie spadku jest zachowany, jeżeli oświadczenie zostanie złożone niezwłocznie po uprawomocnieniu się postanowienia o udzieleniu przez sąd w/w zgody. 3. Jeżeli sąd uzna, że doszło do uchybienia w/w terminowi, to pozostanie jeszcze możliwość złożenia wniosku o uchylenie się od skutków prawnych nie odrzucenia spadku. 4. W niniejszej sprawie warto także rozważyć skorzystanie z usług pełnomocnika, który dokona danych czynności w Polsce w Pani imieniu. Takie działanie może okazać się szybsze niż załatwianie sprawy przez ambasadę. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 3 z dnia 1 czerwca 2021 12:16 Zmodyfikowano dnia: 1 czerwca 2021 12:16 Obejrzało: 26 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.