odmowa pracownika na wyjazd w delegację

Pytanie z dnia 09 maja 2019

Dzień dobry.
Co może się stać, jeśli pracodawca wysyła mnie w delegację kilkudniową poza miejsce zamieszkania, a ja odmówię wyjazdu.
z powodu zaplanowanego przyjazdu rodziny czy też innego powodu.
Czy mogę odmówić, czy też jestem zmuszony jechać w delegację?
Pozdrawiam i dziękuję zza odpowiedź

Witam, Według art. 100 § 1 Kodeksu pracy pracownik ma obowiązek pracować sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, o ile nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Wobec powyższego należy stwierdzić, że odmowa wykonania polecenia służbowego jest naruszeniem obowiązków pracownika. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego odmowa wykonania polecenia służbowego może powodować pociągnięcie pracownika do odpowiedzialności i rozwiązania z nim stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy bez potrzeby uprzedniego stosowania kar porządkowych. Pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego (w tym wyjazdu na delegację), jeżeli polecenie to będzie naruszało zasady współżycia społecznego, np. wtedy, kiedy na delegację wysyła się osobę niepełnosprawną, mającą trudności w poruszaniu się. Podsumowując powyższe rozważania – pracodawca ma prawo wysłać Pana w delegację, a Pan nie ma prawa odmówić wyjazdu – tylko w przypadku posiadania dzieci do 4 r.ż. (albo gdy pracownik jest w ciąży - tu nie dot. ) pracodawca bez jego zgody nie może go wysłać w delegację. (art. 178 § 2 k.p.). Jeśli Pan odmówi – pracodawca może Pana zwolnić dyscyplinarnie. Pozdrawiam, r.pr. Joanna Cenkier www.cenkier.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 maja 2019 09:18 Zmodyfikowano dnia: 10 maja 2019 09:18 Obejrzało: 98 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.