Odebranie praw rodzicielskich ojcu dziecka.

Pytanie z dnia 16 maja

Czy moge odebrac prawa rodzicielskie ojcu nie znajac jego adresu w Angli? Znam tylko miasto w ktorym mieszka. Czy sprawa moze odbyc sie zdalnie gdyz ja rowniez mieszkam za granica (Cypr). Dziecko 13 lat, urodzone na Cyprze, ma rowniez polskie swiadectwo urodzenia, zameldowane w Radomiu, ojciec bez meldunku pochodzi z Bydgoszczy. Od 5 lat nie ma kontaktu z dzieckiem, nie placi alimentow, nie interesuje sie dzieckiem a do tego uniemozliwia mi leczenie dziecka. Od sierpnia 2022 prosze go o zgode na wydanie paszportu dla syna i do tej pory jej nie otrzymalam. Paszport sie juz jest niewazny a ja nie moge wyrobic nowego. Probowalam uzyskac jakies informacje od jego rodziny ale bezskutecznie. Moj syn ma orzeczenie o niepelnosprawnosci, musimy odwiedzac specjalistow w Polsce, byc moze trzeba bedzie tez poleciec do innego kraju do profesorow, jednak bez paszportu nie jest to mozliwe. Jako samotna matka nie stac mnie na prawnikow cypryjskich. Czuje sie wiec bezsilna i nie wiem jak pomoc mojemu synowi. Prosze o rade.

Szanowna Pani, W opisanym stanie faktycznym mam wątpliwość czy sąd w Polsce byłby właściwym do rozpoznawania sprawy. Niemniej należałoby sprawę jeszcze bardziej szczegółowo omówić. Co do paszportu - czy kontaktowała się Pani z konsulatem RP/ wydziałem konsularnym przy Ambasadzie RP na Cyprze w sprawie wydania paszportu tymczasowego?

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 maja 2023 10:55 Zmodyfikowano dnia: 16 maja 2023 10:55 Obejrzało: 17 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, właściwy w sprawie jest sąd miejsca zamieszkania dziecka, a więc sąd na Cyprze. Sąd w Polsce nie ma legitymacji do rozpoznania tej sprawy. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 maja 2023 11:35 Zmodyfikowano dnia: 16 maja 2023 11:35 Obejrzało: 13 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.