odbiór techniczny budynku

Pytanie z dnia 14 czerwca 2019

W poniedziałek jest odbiór techniczny budynku przez inspekcje. Czy my, jako przyszli mieszkańcy inwestycji możemy uczestniczyć przy tym odbiorze?

W odpowiedzi na pytanie informuję, że stroną postępowania w przedmiocie udzielenia pozwolenia na użytkowanie budynku przez Powiatową Inspekcję Nadzoru Budowlanego (PINB) jest co do zasady inwestor. Zakładając, że ma nastąpić odbiór budynku mieszkalnego wielorodzinnego wybudowanego w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego prowadzonego na podstawie pozwolenia na budowę, w tym również ewentualnych pozwoleń zamiennych stroną w postępowaniu przed PINB jest wyłącznie deweloper i tylko on wraz z ewentualnymi wskazanymi przez niego świadkami mogą uczestniczyć w odbiorze budynku przez PINB. Powyższe nie wyklucza możliwości wskazywania przez Państwo uchybień w zakresie własnych lokali. Zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego umowa deweloperska powinna przewidywać termin odbioru lokalu mieszkalnego przez Nabywcę. Wówczas macie Państwo możliwość wskazywania usterek i uchybień dewelopera w ramach swoich mieszkań wraz z żądaniem ich usunięcia jeszcze przed przeniesieniem prawa własności lokalu mieszkalnego. W takich wypadkach warto dokonać odbioru mieszkania z osobą posiadającą wiedzę budowlaną celem uniknięcia wprowadzenia w błąd co do jakości i sposobu wykonanych przez dewelopera prac. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytanie konieczne jest przeanalizowanie szczegółowego stanu faktycznego i prawnego. Zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę. Pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 czerwca 2019 16:37 Zmodyfikowano dnia: 17 czerwca 2019 16:37 Obejrzało: 74 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.