Obowiązki rodzicielskie po rozwodzie.

Pytanie z dnia 18 września

Witam

Ponad rok temu moi rodzice rozstali się i wówczas ojciec odciął się od nas, a takze przestał poczuwać się pod względem finansowym. Wracał do domu rodzinnego (na codzień przebywa za granicą), jak do hotelu i nawet wówczas nie dokładał się do rachunków. Jednakże, ja przez caly ten okres studiowałam dziennie i miesiąc w miesiąc wspierała mnie finansowo mama (na czynsz, na życie itp.).
Wówczas nie złożyłam żadnego wniosku alimentacyjnego, ponieważ uznałam, że nie warto siać ferment (ponieważ ojciec jest bardzo mściwy), i uznałam, że nie ma to sensu, ponieważ jeszcze bardziej mi to zaszkodzi niż przyniesie korzyści.
Jednakże obecnie jestem w takiej sytuacji, że jestem w trakcie poszukiwania pracy (ukonczylam studia), ale jestem bez środków do życia. Czy mam możliwość złożyć jeszcze jakiś wniosek o alimenty ?
Mam 24 lata. Rodzice obecnie są już po rozwodzie. A rozstali się w na przełomie lutego/marca w 2021 r. i od tamtej pory ojciec nie dokładał się do utrzymania domu i rodziny.
Proszę o udzielenie porady, czy w tym kierunku, uda się coś wskórać?

Dzień dobry, dzieci mają prawo domagać się od alimentów od rodziców, także możliwość wystąpienia z pozwem przeciwko ojcu jak najbardziej istnieje. Natomiast ciężko będzie udowodnić zasadność Pani racji - dorosłe dzieci mają trudniej, jeśli chodzi o takie wykazywanie. Gdyby Pani dopiero była w trakcie studiów to byłoby łatwiej. W tym momencie sąd może dojść do przekonania, że skoro posiada Pani już wykształcenie to może podjąć Pani pracę i uzyskać w ten sposób środki do życia. Jeśli natomiast nie ma Pani tych środków ze względu na opiekę nad innym członkiem rodziny, chorobę - to jest pomocna argumentacja. W przeciwnym razie niestety szanse są niskie. Sąd będzie po prostu weryfikował dlaczego Pani nie pracuje. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 września 2022 11:18 Zmodyfikowano dnia: 19 września 2022 11:18 Obejrzało: 17 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.