Obowiązek rodzicielski.

Pytanie z dnia 28 lipca

Dzień dobry, chciałabym zapytać jak wygląda sprawa związana z 'przymuszeniem' ojca dziecka do obowiązku wobec niego. Jestem w 6 miesiącu ciąży, ojciec dziecka nas zostawił, nie interesuje się córką, lekarzami itp. Nie chce zwracać mi części kosztów związanych z badaniami itd. Na wyprawkę powiedział, że też się nie dołoży. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy dopiero po narodzinach dziecka mogę wszcząć jakiekolwiek postępowanie wobec niego? Wszystko kosztuje i pieniądze są mi potrzebne na obecną chwilę, część rzeczy wiadomo pokryję ja, bo pracuję, ale nie mogę sobie pozwolić na pokrycie całej wysokości kosztów i dopiero później czekać na ewentualny zwrot z jego strony. Jak wygląda sprawa z alimentami po urodzeniu i ustaleniem kontaktów? Czy przy tak małym dziecku jak noworodek, czy niemowlę sąd może ustalić 'normalne' kontakty, gdzie ojciec zabierałby do siebie córkę? Wiem, że będzie zawoził dziecko do swojej mamy, gdzie będzie miała zły wpływ na moje dziecko. Ojciec juz ma jedno dziecko z inną kobietą, byłam z nimi 6 lat i zauważyłam, że ojciec dziecka go nie wychowywał, a jego matka, gdzie można powiedzieć, że było to rozpieszczanie, a nie wychowywanie. Więc nie chcę, aby też moja córka była wychowana na osobę bez wartości. Co mogę zrobić w zaistniałej sytuacji? Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, zgodnie z przepisem art. 142 KRiO: Jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 lipca 2022 10:50 Zmodyfikowano dnia: 28 lipca 2022 10:50 Obejrzało: 16 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Natomiast kontakty z dzieckiem powinny być uregulowane w sposób odpowiedni do wieku dziecka. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu telefonicznego bądź mailowego.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 lipca 2022 13:33 Zmodyfikowano dnia: 28 lipca 2022 13:33 Obejrzało: 14 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.