Obniżanie prowizji przez pracodawcę – czy musi informować o potrąceniach przy każdej wypłacie.
Pytanie z dnia 22 czerwca
Dzien dobry. Mam pytanie odnosnie wyplacanych prowizji, kiedy na umowie jest tylko najnizsza krajowa. Pracodawca co miesiac, w momencie wyplaty zabiera 20% wypracowanej przez dzial prowizji (ze wzgledu na tzw. martwy stok, czyli produkty niesprzedane, ktore zalegaja na magazynie), ale nie informuje o tym, twierdzac ze w momencie podpisywania umowy zostalem o tym poinformowany. Pytanie - czy powinien informowac pracownika o tym, przy kazdej wyplacie? Czy wystarczy, ze przy podpisaniu umowy poinformowal, ze taka sytuacja moze miec miejsce? Na pasku wynagrodzen zadna informacja nie widnieje. Pozdrawiam.
Tomasz R. Weigt Adwokat
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Z opisu sprawy wynika, że praktyka pracodawcy polegająca na pomniejszaniu wypracowanej prowizji o 20% z tytułu tzw. martwego stoku może być bezprawna. Zgodnie z przepisami prawa pracy, to pracodawca ponosi pełne ryzyko gospodarcze i biznesowe prowadzonej działalności. Koszty niesprzedanych towarów zalegających na magazynie stanowią element tego ryzyka i nie mogą być w żaden sposób przerzucane na pracowników poprzez obniżanie ich komponentów wynagrodzenia. Prowizja, jako zmienny składnik pensji, musi być rozliczana na podstawie obiektywnych i jasnych kryteriów, a nie obciążana stratami magazynowymi firmy. 2. Ustna informacja przekazana przy podpisaniu umowy, że „taka sytuacja może mieć miejsce”, nie ma żadnej mocy prawnej. Wszelkie zasady przyznawania, obliczania i pomniejszania prowizji muszą wynikać wprost z treści umowy o pracę lub oficjalnego Regulaminu Wynagradzania, z którym pracownik musi zostać pisemnie zapoznany przed rozpoczęciem pracy. Ponadto, zgodnie z art. 91 Kodeksu pracy, wszelkie potrącenia z wynagrodzenia niebędące potrąceniami ustawowymi (takimi jak podatki czy zajęcia komornicze) wymagają wyraźnej, pisemnej zgody pracownika. Blankietowa zgoda na bliżej nieokreślone potrącenia w przyszłości, wyrażona ustnie w dniu zatrudnienia, jest z mocy prawa nieważna. Pracodawca ma bezwzględny obowiązek transparentnego informowania o sposobie wyliczenia premii, a na żądanie pracownika musi przedstawić dokumenty, na podstawie których obliczono wynagrodzenie. 3. Brak jakichkolwiek informacji o prowizji oraz dokonywanych potrąceniach na pasku wynagrodzeń na tej podstawie można uznać za rażące naruszenie obowiązku prowadzenia rzetelnej dokumentacji płacowej. W takiej sytuacji ma Pan prawo złożyć pisemne wezwanie do pracodawcy o przedstawienie szczegółowego rozliczenia prowizji za poszczególne miesiące oraz o zwrot bezprawnie potrąconych kwot. Działanie te uprawniają Pana także do złożenia oficjalnej skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorat w drodze kontroli ma prawo nakazać pracodawcy natychmiastową wypłatę zaległych pieniędzy pod rygorem wysokich kar grzywny. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.


