Nękanie przez windykację.

Pytanie z dnia 12 stycznia

Dzień dobry. Ostatnio doszło u mnie do bardzo nieprzyjemnego incydentu z udziałem windykacji. Owszem, długi się spłaca itd, ale opóźnienie nie wplywa na utratę przeze mnie praw do ochrony danych osobowych.
I w tej sytuacji Pani z windykacji po pierwsze pojechała do miejsca mojego zameldowania (gdzie od razu mówiłam, że nie mieszkam) i wręczyła do rąk moich rodziców kartkę z moim imieniem, nazwiskiem i kwota dlugu. Oczywiście w żaden sposób nie weryfikują kim są tylko groza, że jeśli nie przyjmą to wrzuci do skrzynki.
Następnego dnia dotarła do miejsca mojego zamieszkania. Pierwszego dnia dobijała się ok 30minut, zaczepiała sąsiadów pytając czy tu mieszkam i ostatecznie taka sama kartkę umieściła w mojej skrzynce.
Dzień trzeci - znowu dobijała się dłuższą chwilę po czym zaczęła wykryzkiwac pod drzwiami, że muszę jej otworzyć, bo ma dla mnie wezwanie do zapłaty. Po otworzeniu drzwi rzuciła "że nie ma czasu, bo jest dużo takich złodziei jak ja". Uprzedziłam, że następnym razem zadzwonię na policję, jak będzie mi się dobijać do drzwi, bo mam dwoje małych dzieci.
Dzień kolejny - zapukała dwa razy, sądziłam, że odpuściła i umieściła znowu pismo w skrzynce. Nic takiego. Wychodząc z ding znalazłam pod swoimi drzwiami, na korytarzu, na podłodze, gdzie chodzą wszyscy moi sąsiedzi koperte z napisem "Dłużnik", moim imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania. W środku oczywiście ta sama informacja o zadłużenia.
Proszę mi powiedzieć co mogę zrobić? Na pewno zgłoszę sprawę na policję. Ale mogę ją pozwać? Ja osobiście czy firmę? Ma to sens? Choćby i po to, aby wiedziała, że udostępnianie danych osobowych ot tak, gdzie każdy ma do nich dostęp nie jest zgodne z prawem.
Dziękuję za uwagę, pozdrawiam.

Natarczywa windykacja o charakterze nękającym prowadzona bez tytułu wykonawczego jest bezprawna Podejmowanie czynności zmierzających do uzyskania przez wierzyciela zaspokojenia należności jest działaniem bezprawnym, gdy wiąże się z nękaniem lub zastraszaniem dłużnika, wtedy musi zostać ocenione jako zawinione naruszenie takich dóbr osobistych jak: godność, wolność, mir domowy, dobre imię, prywatność czy tajemnica korespondencji. W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę albo zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. Zatem może Pani skierować roszczenie o zadośćuczynienie wobec tej firmy. Ponadto, gdyby podobne zdarzenia miały miejsce kilka razy, to w grę może wchodzić odpowiedzialność karna. Art. 190a. [Uporczywe nękanie. Kradzież tożsamości] § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 stycznia 2024 09:14 Zmodyfikowano dnia: 16 stycznia 2024 09:14 Obejrzało: 45 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.