Nabycie mieszkania w spadku.

Pytanie z dnia 02 lutego

Witam. Mam pyta ie odnosnie mieszkania moich rodzicow. Mama zmarla 7 lat temu tato w zeszlym roku w pazdzierniku. Mieszkanie nie zostalo przepisane na zadne z nas a mam jeszcze 2 siostry.
Nie bylo tez zadnego testamentu. Jakie mamy prawa do tego mieszkania i jak powinnismy postepowac zeby bylo mozna je sprzedac. Nadmienie tylko ze caly czas jest oplacane w spoldzielni.
Jest to mieszkanie wlasnosciowe

Dzień dobry, jeśli rodzice nie zostawili testamentów i mieli tylko wspólne dzieci, to każde z dzieci odziedziczyło finalnie 1/3 mieszkania. Należy przeprowadzić postępowania o stwierdzenie nabycia spadków po rodzicach, albo uzyskać notarialny akt poświadczenia dziedziczenia, a następnie można sprzedać mieszkanie za zgodą wszystkich współwłaścicieli lub dokonać działu spadku w sądzie lub u notariusza. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 lutego 2022 10:58 Zmodyfikowano dnia: 2 lutego 2022 10:58 Obejrzało: 87 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. 1. Jeżeli do grona spadkobierców po mamie oraz po tacie należała tylko Pani oraz Pani dwie siostry (czyli np. tato nie zawarł nowego związku małżeńskiego), to ostatecznie odziedziczyły Panie spadek po rodzicach w wysokości 1/3 udziału każda. 2. W pierwszej kolejności powinniście Panie złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku po tacie. 3. Można to zrobić albo w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku (wszczętym na wniosek do sądu), albo przed notariuszem. Przed notariuszem można także uzyskać poświadczenie dziedziczenia, które jest równoznaczne ze stwierdzeniem nabycia spadku. Postepowanie przed notariuszem jest znacznie szybsze. Wymaga jednak obecności wszystkich spadkobierców. 4. Uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku po mamie będzie możliwe dopiero po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku po tacie (chyba, że zostało ono już wcześniej uzyskane). Wnioski można złożyć w tym samym czasie. 5. Po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku po mamie oraz po tacie stanie się możliwe dokonanie sprzedaży nieruchomości (przy uzyskaniu zgody wszystkich spadkobierców). 6. Do czasu uzyskania stwierdzenia nabycia spadku macie Panie uprawnienia do tej nieruchomości takie jak jej współwłaściciele (na zasadzie sukcesji generalnej). Nie możecie jednak wykazać w obrocie prawnym swego prawa własności. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 lutego 2022 11:16 Zmodyfikowano dnia: 2 lutego 2022 11:16 Obejrzało: 85 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.