Nabycie działki z domem przez zasiedzenie.

Pytanie z dnia 17 listopada 2020

Witam.
Czy w opisanej sytuacji jest możliwość przejęcia domu wraz z działką przez zasiedzenie?
Moja babcia jest zameldowana w budynku od ponad 30 lat, został jej przydzielony lokal w domu wielorodzinnym z urzędu dzielnicy. Na dokumencie jest zapis ,,Pozostawiono w samowolnie zajętym lokalu na czas oczekiwania na lokal spółdzielczy bez możliwości zmiany na inny lokal''. Decyzja jest z 1986r. W innych lokalach budynku mieszkała dalsza rodzina, aktualnie w jednym z lokali mieszka mój brat od ok 5 lat i wciąż babcia. Jest to dom z dużą działką do niego przydzieloną. Domem właściciel się nie interesuje od xx lat właściwie nawet nie wiadomo czy on żyje prawdopodobnie nie. Dostaliśmy informacje z ewidencji gruntów i budynków o 3 właścicielach nieruchomości lecz żadnego nigdy nie widzieliśmy ani nie słyszeliśmy. Od początku zamieszkania babcia prowadziła regularne remonty w domu i na podwórzu, są udokumentowane paragonami, zdjęciami. Są również stare listy urzędowe po których można udowodnić że babcia tu zamieszkiwała cały czas.
Czy na podstawie meldunku mojej babci może ona się starać o zasiedzenie mieszkania? Raczej nie jest to typowy wynajem.. Właściciela prawdopodobnie nie ma i nie wiemy kto płaci za grunty.
Problem jest też w tym, że babcia jest chora na alzheimera czy moja mama mogła by w tym wypadku zająć się sprawą i to wszystko udowodnić?

Na ten moment można powiedzieć, że sam fakt meldunku nie jest wystarczający, aby wykazać zasiedzenie. W sprawach o zasiedzenie konieczne jest udowodnienie, że babcia posiadała nieruchomość, tzn. mieszkała w niej nieprzerwanie, dbała o nią, przez okres minimum 30 lat (skoro wiedziała, że nie jest jej właścicielem, czyli że była posiadaczem w tzw. złej wierze). Mogą to być dowody z dokumentów (np. zaświadczenie o zameldowaniu), ale też dowody z zeznań świadków, którzy potwierdzą, od kiedy babcia mieszka w nieruchomości. Jeżeli babcia nie jest ubezwłasnowolniona, to może występować w sądzie samodzielnie. Oznacza to, że może też ustanowić sobie pełnomocnika do prowadzenia tej sprawy, czyli swoją córkę, a Pani/Pana mamę. Mając pełnomocnictwo od babci Pani mama może iść do adwokata lub radcy prawnego w celu poprowadzenia sprawy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 listopada 2020 14:22 Zmodyfikowano dnia: 17 listopada 2020 14:22 Obejrzało: 260 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Konieczne jest wskazanie także innych dowodów. W przypadku zainteresowania zapraszam do kontaktu, Piotr Stosio, radca prawny, tel. 604183261, biuro@warszawskakancelaria.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 17 listopada 2020 21:27 Zmodyfikowano dnia: 17 listopada 2020 21:27 Obejrzało: 257 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.