Pytanie z dnia 02 marca 2017
Moje pytanie dotyczy czasu pracy osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Sytuacja wygląda następująco: orzeczenie w stopniu umiarkowanym osoba posiadała do 28.02.2017, w chwili obecnej oczekuje na komisję lekarską w PZOON, która odbędzie się 8.03.2017.
W czasie oczekiwania na kolejną komisję osoba traktowana jest jako osoba sprawna, więc jej czas pracy wynosi 8h/doba, 40h/tygodniowo. W sytuacji gdyby otrzymała kolejne orzeczenie (jakby ciągłość poprzedniego) o stopniu niepełnosprawności od 9.03.2017 czas pracy wynosić będzie 7h/doba, 35h/tygodniowo. Jak traktować ten czas, gdy wykonywała pracę 8h/doba?
W różnych artykułach doczytałam, że pracodawca powinien potraktować te ósme godziny pracy jako nadgodziny. Czy rzeczywiście tak jest? czy jest jakaś podstawa prawna, która o tym mówi?
Marta Kosecka Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka
Starowiejska 58/11, 81-356 Gdynia
Dobry wieczór, ma Pani rację. Czas pomiędzy upłynięciem terminu ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności a wydaniem nowego orzeczenia powinien być przez pracodawcę traktowany jako praca w godzinach nadliczbowych, a pracownik powinien otrzymać za te godziny dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Jedynym warunkiem jest w zasadzie to, aby z nowego orzeczenia wynikało, że przez cały ten czas była Pani niepełnosprawna. Powyższe wynika bezpośrednio z art. 2a ust 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. t. j. z 2016 roku, poz. 2046). Zgodnie z ust. 2 wskazanego przepisu, w przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, jeżeli z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Ust. 3 stanowi natomiast, że bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna. Pozdrawiam serdecznie, adwokat Marta Kosecka
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.