Pytanie z dnia 01 grudnia 2016

Moja matka powinna się leczyć psychiatrycznie lecz od wielu lat tego nie robi. Jest wrogo nastawiona do rodziny nawet do mnie jako syna chociaż nikt jej nic złego nie zrobił, jak jeszcze z nią mieszkałem to zatruwała mi życie w taki sposób że podawała mnie na policję że się nad nią znęcam, podawała mnie do sądu bym jej pieniądze płacił lecz wszystkie te sprawy były umarzane i prawda była po mojej stronie. Z tego co udało mi się zapamiętać to cierpi na zaburzenia umysłu i sama nie wie co wyprawia. Dla obcych ludzi jest wspaniałą osobą lecz rodziny nienawidzi i robi wszystko by tylko zaszkodzić. Między innymi dlatego wyprowadziłem się z domu i od dłuższego czasu mieszkam w innym mieście lecz po ostatniej rozmowie z Panią psycholog poradziła mi żebym założył jej sprawę w sądzie i zmusił ją sądownie do podjęcia leczenia. I moje pytanie brzmi jak by taka sprawa wyglądała i jak ją rozpocząć? Serdecznie pozdrawiam

Mamę należałoby ubezwłasnowolnić.Wniosek o ubezwłasnowolnienie należy uzasadnić,Art. 13 [Ubezwłasnowolnienie całkowite] Orzeczenia: 3 § 1. Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. § 2. Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje on jeszcze pod władzą rodzicielską.Do najważniejszych skutków ubezwłasnowolnienia całkowitego należy: 1) ubezwłasnowolniony całkowicie traci zdolność do czynności prawnych (art. 12 KC),Zgodnie z art. 558 KPC, sąd który orzekł ubezwłasnowolnienie, zarządza z urzędu przesłanie sądowi opiekuńczemu odpisu prawomocnego postanowienia, którym orzekł ubezwłasnowolnienie. Sąd opiekuńczy ustanowi opiekuna dla ubezwłasnowolnionego całkowicie pełnoletniego.

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 grudnia 2016 19:49:34 Obejrzało: 92 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.