Pytanie z dnia 16 sierpnia 2018

Mama wyszła za mąż za wdowca z dwojgiem dzieci , sama miała dwóch synów z pierwszego małżeństwa . Z ich związku nie było dzieci . Ojczym zmarł w 1984 r. nie było przeprowadzonego postępowania spadkowego , w 2013 zmarła mama i też nie było postępowania spadkowego . Teraz się takie toczą ; po mamie razem z bratem dziedziczymy po połowie , czy po ojczymie będziemy też dziedziczyć ? Syn ojczyma nie żyje jest po nim dwóch synów , córka ojczyma żyje i ma troje dzieci .

Dzień dobry, po ojczymie dziedziczy Pana mama i dzieci ojczyma, każdy po 1/3. Po Pana mamie dziedziczy Pan i brat po 1/2. Po ojczymie będą dziedziczyły dzieci syna ojczyma każdy po 1/6 (1/3 przypadająca synowi ojczyma :2 = 1/6) i córka ojczyma. Więc można powiedzieć, że będzie Pan niejako dziedziczył po ojczymie udział, który odziedziczyła Pana mama.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 sierpnia 2018 09:32 Zmodyfikowano dnia: 20 sierpnia 2018 11:08 Obejrzało: 242 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeśli ojczym nie zostawił testamentu, to z ustawy dziedziczy Pana mama oraz dzieci ojczyma (własne i przysposobione). Udział w spadku po ojczymie wchodzi w skład spadku po mamie, który. będą dziedziczyć jej dzieci. Dzieci mamy nie będą dziedziczyć po ojczymie (jeśli nie zostały przysposobione), tylko po mamie, ale będą mogły dochodzić spłaty z udziału mamy. Jeśli któryś ze zstępnych nie dożył otwarcia spadku lub spadek odrzucił, to na jego miejsce wstępują jego zstępni. Jeśli więc syn ojczyma zmarł przed swoim ojcem, to jego udział dziedziczą tylko jego dzieci. Jeśli natomiast zmarł po ojczymie, to o ile był żonaty i nie zostawił testamentu, jego udział odziedziczą jego dzieci i małżonka. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 2 z dnia 17 sierpnia 2018 09:45 Zmodyfikowano dnia: 17 sierpnia 2018 09:45 Obejrzało: 241 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.