Pytanie z dnia 30 października 2018

Mam pytanie .Czy jest możliwości egzekwowania od rodzeństwa.podziału opieki nad schorowana matka. Matka jest chora na Alzheimera. Co mówi na takie postępowanie K.R.i.O?
Czy ma wpływ na opiekę nad rodzicem. Majątek, który dostały poszczególne dzieci. .Dziekuje

Dzień dobry, niestety, obowiązek wzajemnej opieki członków rodziny wprowadzony przepisami KRO nie tworzy po stronie uprawnionego prawa do skutecznego egzekwowania tego obowiązku (nie ma roszczenia, które można by skierować na drogę sądową). Jedyne co w takiej sytuacji można zrobić, to pozwać pozostałe dzieci o alimenty na matkę, o ile mama znajduje się w tzw. niedostatku. Brak opieki nad matką może mieć wpływ na zdolność dziedziczenia (wydziedziczenie w trybie 1008 KC), ewentualne odwołanie darowizny (rażąca niewdzięczność) itd. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 30 października 2018 13:02 Zmodyfikowano dnia: 30 października 2018 13:02 Obejrzało: 303 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Art. 87 kro: Rodzice i dzieci są obowiązani do wzajemnego szacunku i wspierania się. Niemniej powyższy przepis nie jest podstawą ewentualnego roszczenia, którego można by było dochodzić na drodze sądowej. Przepis ten (ani żaden inny w kro) nie zawiera również sankcji za niespełnienie obowiązku wsparcia i szacunku. Nie egzekwuje się również tego obowiązku w drodze postępowania egzekucyjnego. Przepis ten ma charakter zasady etycznej, a nie stricto przepisu wywołującego określone skutki prawne. Na marginesie wskażę jedynie, że zgodnie z przepisami: -art. 128 kro: Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. -art. 129 kro: § 1. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. § 2. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym. Pani mama mogłaby zatem (ewentualnie) wystąpić przeciwko dzieciom o alimenty, ale jedynie wówczas, kiedy znajdowałaby się w stanie niedostatku, co wynika z kolei z art. 133 § 2 kro: § 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. § 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. § 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 listopada 2018 17:08 Zmodyfikowano dnia: 5 listopada 2018 17:08 Obejrzało: 295 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.