Majątek wspólny małżonków.

Pytanie z dnia 22 stycznia 2023

Od przeszło 10lat jestem w związku który w 2015 przypieczętowalismy małżeństwem.

Jeszcze przed małżeństwem wspierałem zone gotówkowo z przychodów z pracy na etacie. Po zawarciu związku małżeńskiego nie zdecydowaliśmy się na intercyzę, o której dziś mówimy jako o konieczności.

Pytanie, jak i kto możesz mi pomoc w jej przeprowadzeniu z uwzględnieniem wzrostu majątku rodziny w czasie.

Niestety żona uważa ze każde z nas ma swoje pieniądze i przeznacza je wedle własnego uznania. Niestety mam inne odczucia: mieszkamy z teściową w domu rodzinnym zony, który jest nadal wspólnotą teściowej, zony i jej siostry.
Inwestycje poczynione dookoła są dla mnie powiększaniem majątku rodzinnego, co małżonka neguje i proponuje intercyzę - bo to tylko jej.

Ja z kolei chciałbym dochodzić praw do inwestycji poczynionych dookoła - kto może wycenić wkład w rozwój/zmiany/remonty/zakupy i określi co jest "wspólne" a wymaga ujęcia w intercyzie.
Ja chciałbym uznania wspólnoty tam gdzie rzeczywiście poczyniliśmy (ja/małżonka) inwestycje i uwzględnić fakt w intercyzie.

Kto zajmuje się taką wyceną i czy brak zgody w ujęciu "rzeczy" za wspólne da się jakoś sprawiedliwie wydzielić?

Chodzi o to ze z moich środków opłacam kredyty, utrzymuje rodzinę (2 dzieci, żona , teściową i siebie), a żona kumuluje środki i przeznacza na "rozwój" swojego domu rodzinnego (także maszyny rolnicze / dotacje do nich) i stwierdza ze to "nie moje" - co przeczy wspólnocie majątkowej ?

Dzień dobry, myli Pan intercyzę z podziałem majątku wspólnego. Zawierając umowę majątkową małżeńską, możecie Państwo np. ustanowić rozdzielność. Podział majątku wspólnego to zupełnie inna kwestia. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 stycznia 2023 13:35 Zmodyfikowano dnia: 23 stycznia 2023 13:35 Obejrzało: 81 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Możecie Państwo zawrzeć umowę majątkową, w której rozszerzycie wspólność majątkową na dom lub jego część (jeżeli zona posiada dom w części ułamkowej). To jedna z możliwości. Uzgodnicie Państwo wówczas wspólnie, co powinna objąć wspólność. Jeżeli jest spór, a Pan potrafi wykazać poniesione nakłady z majątku wspólnego na osobisty (czyli z wynagrodzenia Pana i żony na dom zony), wówczas wyceny nakładów na nieruchomość może dokonać na zlecenie rzeczoznawca majątkowy. Innym sposobem uregulowania sytuacji z zabezpieczeniem Pana interesów będzie zawarcie umowy o rozdzielność z jednoczesnym podziałem majątku wspólnego. Przy podziale majątku zostaną rozliczone nakłady z majątku wspólnego na osobisty żony.

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 stycznia 2023 12:55 Zmodyfikowano dnia: 26 stycznia 2023 12:55 Obejrzało: 78 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.