L4 ciążowe.

Pytanie z dnia 20 listopada

Dzien dobry
Pracuje w firmie ponad 4 lata na umowe o prace czas nieokreslony.Firma zmienia swoja siedzibe i z zwiazku z tym mamy dostac nowe umowy.(po nowym roku).Dowiedzialam sie ze jestem w ciazy zle sie czuje i chciala bym to zglosic by isc na L4.Ale boje sie ze wtedy niedadza mi nowej umowy i mnie zwolnia.Czy moga tak czy musza mi przedluzyc umowe??.

Zmiana siedziby nie uzasadnia w ogóle zmiany umów o pracę. Powinno być ewentualnie tzw. wypowiedzenie zmieniające warunki pracy, w okresie którego pracownik może się wypowiedzieć czy chce je przyjąć. Natomiast jeśli jest Pani w ciąży, to znajduje się pod szczególną ochroną i nie można Pani zwolnić, nawet jeśli pracodawca nie wiedział o ciąży. To byłaby podstawa do wystąpienia do sądu o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę dokonane z naruszeniem prawa. Jeśli istnieją wskazania medyczne, to może Pani, a nawet powinna, pójść na zwolnienie lekarskie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 listopada 2022 15:53 Zmodyfikowano dnia: 21 listopada 2022 15:53 Obejrzało: 17 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, zgodnie z art. 177 kodeksu pracy [Ochrona szczególna pracownicy w ciąży] § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. § 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Z poważaniem, Sylwia Zalewska, radca prawny

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 listopada 2022 18:38 Zmodyfikowano dnia: 21 listopada 2022 18:38 Obejrzało: 16 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.