Kupno działki pod budowę.

Pytanie z dnia 19 sierpnia 2021

Witam, jesteśmy z mężem na etapie kupna działki pod budowę domu. Działka jest rolna i zalesiona, ale posiada warunki zabudowy wydane na obecnego właściciela. Niestety ów właściciel jest skłócony z sąsiadami, którzy notabene są jego rodziną. Nadmieniam, iż wolelibyśmy uniknąć zmiany warunków zabudowy ze względu na tych sąsiadów, bowiem są oni wtedy zobowiązani wyrazić zgodę, bądź sprzeciw na tą zmianę.
Chcemy zawrzeć umowę przedwstępną podpisaną notarialnie na zakup działki i dać zadatek, nst max. do końca roku wpłacić pozostałą kwotę.

1. Czy mogę przenieść WZ na siebie i następnie starać się o nowe WZ? Obecne WZ są na dom parterowy, nam zależy na domu piętrowym, czy w rozumieniu prawa ta zmiana traktowana jest jako "inna inwestycja"?
2. Czy sąsiedzi mogą stwarzać nam problemy z odwoływaniem się od WZ czy też pozwolenia na budowę ot tak? Oczywiście mam na myśli sytuację, gdzie spełniam wszystkie warunki Studium uwarunkowań oraz WZ.
3. Załóżmy, że składam o nowe Warunki Zabudowy jako osoba niebędąca właścicielem działki i jak wiadomo to trwa... czy jest ryzyko, że ich wcale nie dostanę jeśli w międzyczasie zakupię tą działkę bez przenoszenia starych WZ na siebie? (obszar blisko Natura 2000)
Ew. sytuacja, gdy przenoszę stare WZ na siebie kupując działkę i po 3 miesiącach dostaję pozwolenie na nowe WZ (o które wystąpiłam przed zakupem), w takim przypadku które WZ są ważne? Czy stare i muszę wnioskować o ich zmianę, czy też nowe, na które dostałam zgodę, ale wystąpiłam jeszcze nie będąc właścicielem?
4. Czy można przepisać obecne WZ na siebie kilka miesięcy po nabyciu działki?
5. Jeśli jednak wg prawa pozostanie nam tylko przeniesienie obecnych WZ na siebie, z późniejszą ew zmianą, to następuje to przy podpisaniu umowy przedwstępnej, czy przy końcowym akcie notarialnym? Czy w takim wypadku jeśli przy końcowym akcie notarialnym, zaznaczać tę chęć w umowie przedwstępnej?
6. Sporządzając umowę przedwstępną chcemy się zabezpieczyć przed rezygnacją ze sprzedaży od strony właściciela. W tej sytuacji wystarczy słowo "zadatek", czy też trzeba napisać, że jest on podwojony?
7. Dokumenty potrzebne do aktu notarialnego właściciel musi okazać już przy umowie przedwstępnej, czy przy sporządzeniu aktu notarialnego?

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.