Koszty komornicze za niezapłacony mandat w terminie.

Pytanie z dnia 16 listopada

Dzień dobry. Dostałam mandat w wysokości 300zł. Nie zapłaciłam go w terminie i dostałam pismo od komornika o wszczęciu egzekucji na kwotę 300zł plus 300zł kosztów komornika. Odrazu wpłaciłam kwotę 300zł bezpośrednio na konto wierzyciela czyli sądu rejonowego z którego dostałam wyrok w sprawie mandatu ponieważ sprawa była skierowana na mój wniosek przez policję do sądu gdyż nie zgadzałam się z moją winą w kolizji. Poinformowałam komornika że całą kwotę mandatu wpłaciłam bezpośrednio na konto wierzyciela a komornik na to że i tak będę musiała zapłacic koszty komornicze ponieważ zapłaciłam w dniu odebrania pisma. Komornik przysłał ponowne pismo o zapłate kosztów egzekucji na kwotę 239zł której defakto nie przeprowadził bo sama wpłaciłam pieniądze. I teraz moje pytanie Czy w związku z tym ma prawo żądać zapłaty tych kosztów? A jeżeli tak to czy nie powinna być to kwota stanowczo niższa niż naliczył? Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuje Ewa

Dzień dobry, niestety, obawiam się, że komornik będzie mógł dochodzić zapłaty tych kosztów w oparciu o art. 29 ust. 1 w zw. z art. 28 ust. 4 ustawy o kosztach komorniczych (wskazane przepisy przewidują możliwość pobrania przez komornika opłaty w przypadku złożenia przez wierzyciela wniosku o umorzenie egzekucji w związku ze spełnieniem świadczenia przez dłużnika; minimalna wysokość takiej opłaty wynosi 200 zł). Jeżeli chodzi o pozostałą kwotę 39 zł, to mogą to być koszty korespondencji i inne wydatki komornika. Z poważaniem r .pr. Michał Mikołajczak, tel.: 692 326 880, e-mail: michal.mikolajczak@mm-kancelaria.com, www.mm-kancelaria.com

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 listopada 2022 18:18 Zmodyfikowano dnia: 16 listopada 2022 18:18 Obejrzało: 24 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.