Koszty egzekucyjne.

Pytanie z dnia 07 listopada 2019

Zawarlam ugode z wierzycielem poprzez spłatę zadłużenia (sprawa była u komornika)
Kwota spłaty do wierzyciela była 5000; komornik według swoich wyliczeń domagał się 20000.
Komornik ustalił opłatę egzekucyjna w kwocie 10% od 20000. Dziala na podstawie art 29 UST 1 zd 3 ustawy o kosztach komorniczych. Czy nie powinna byc to kwota 10% naliczona od 5000 która została spłacona do wierzyciela ?

Dzień dobry Pani, Wierzyciel powinien powiadomić komornika o ugodzie i złożyć wniosek o ograniczenie postępowania egzekucyjnego, względnie o jego zawieszenie do czasu całkowitej zapłaty. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o kosztach komorniczych, w sprawie o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik ściąga od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia. Stosownie do 27 ust. 3 ustawy o kosztach komorniczych, kwota wpłacona wierzycielowi przez dłużnika nie stanowi wyegzekwowanego świadczenia. Mając na względzie powyższe rozważyłabym złożenie skargi na czynności komornika. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień http://www.adwokat-katowice.com.pl http://www.rozwod-adwokat.com.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 listopada 2019 15:14 Zmodyfikowano dnia: 11 listopada 2019 15:14 Obejrzało: 118 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.