Pytanie z dnia 04 grudnia 2016

jestem kadrową, na zwolnieniu lekarskim 3.11 - 28.11 chodziłam do pracy, bałam się bo przez 2 lata pracy cały czas coś szefowa zarzucała, nie lubi mnie. Przedtem gnębiła kogoś innego kto się zwolnił. 24.11chciała mnie zwolnić,nagrywała mnie, na co powiedziałam, że mam zwolnienie. Wściekła się i postraszyła ZUSem, na co powiedziałam że główna ks też na zwolnieniu chodzi do pracy.Zwolnienie mam od psychiatry, jestem strzępkiem nerwów. Jestem osoba samotną, 56 lat, dlatego brak pracy mnie przeraża. Dzisiaj zastałam awizo, na poczcie dowiedziałam się że z firmy i zobaczyłam na odwrocie żółtej kartki słowo"wypowiedzenie". Na szczęście nie odebrałam tego listu, ale wiem, ze 2 razy awizowane to jak doręczone. Boję się, że dała mi z artykułu, nie wiem co zrobić w tej sytuacji. jakie konsekwencje są nie przekazania jej zwolnienia. Mam dalsze od 29.11 do 28.12 też od tego samego lekarza. Proszę o pomoc

Dzień dobry. W odpowiedzi na Pani zapytanie należy wskazać przede wszystkim, iż oświadczenie woli jest doręczone drugiej stronie w tedy, gdy mogła się ona z nim zapoznać. W opisanej przez Panią sytuacji, gdyby listonosz oznaczył na przesyłce, iż odmówiła Pani jej odbioru i zwrócił do nadawcy, zostałaby ona skutecznie doręczona. W niniejszej sprawie, fakt dwukrotnego awizowania przesyłki nie ma wpływu na skuteczność złożenia oświadczenia drugiej stronie. Może on co najwyżej stanowić podstawę domniemania, że druga strona miała możliwość zapoznania się z oświadczeniem woli kierowanej do niej. Na przykład, gdyby była Pani przez 3 tygodnie w sanatorium i w tym czasie zostałoby awizowane dwukrotnie to pismo, wówczas nie zostałoby ono skutecznie doręczone. Opisana przez Panią zasada została wyrażona w art. 139 KPC, zaś w opisanym przez Panią stanie faktycznym zastosowanie, co do zasady, znajdzie art. 61 KC. Sam fakt nieprzekazania pracodawcy zwolnienia lekarskiego i świadczenie pracy pomimo choroby nie powinno stanowić uchybienia obowiązkom pracowniczym. Natomiast ZUS może w konsekwencji odmówić Pani świadczeń, gdyby okazało się, iż świadczenie pracy pomimo zwolnienia lekarskiego przyczyniło się do pogorszenia Pani stanu zdrowia. Ponadto poza przypadkami wskazanymi w ustawie pracodawca nie jest uprawniony do wypowiedzenia pracownikowi stosunku pracy podczas usprawiedliwionej nieobecności. Z opisanego przez Panią stanu faktycznego nie wynika natomiast, czy przebywa Pani na zwolnieniu chorobowym (z przytoczonej wypowiedzi wnioskuję, iż tak) oraz ewentualnie od kiedy Pani na nim przebywa oraz na podstawie którego zwolnienia (mogę się domyślać, iż od dnia 29 listopada br. na podstawie drugiego zwolnienia), co jest niezwykle istotne w kontekście Pani sprawy. Na założeniach, o których wspomniałem w zdaniu poprzedzającym oparłem niniejszą odpowiedź. Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę, iż opisany przez Panią stan faktyczny może świadczyć o występowaniu w Pani miejscu pacy takich zjawisk jak molestowanie lub mobbing. W związku z tym proszę rozważyć czy tak faktycznie było. Przytoczony opis nie pozwala na jednoznaczne wypowiedzenie się w tej kwestii. Z poważaniem, Marcin Kościuk.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 grudnia 2016 20:59:21 Obejrzało: 79 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.