Pytanie z dnia 08 sierpnia 2017

jestem administratorem fanpage na facebook https://www.facebook.com/enterair/
otrzymałem wiadomość od zarządu spółki Enter Air o treści:
Szanowny Panie,

Zarząd spółki Enter Air sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (Spółka), niniejszym wzywam Pana, jako administratora strony stworzonej na portalu Facebook o nazwie „Poszkodowani przez Enter Air ” do natychmiastowej zmiany jej nazwy w taki sposób, aby nie zawierała nazwy firmy Enter Air.

Spółka ma świadomość, iż każdy ma prawo do swobodnego wypowiadania swoich poglądów, w tym również do komentowania i krytyki zdarzeń, osób oraz podmiotów będących przedmiotem publicznego zainteresowania, jednak pod warunkiem, iż działania takie nie mają charakteru bezprawnego i nie naruszają praw osób trzecich.

Oznaczenie słowne „Enter Air” stanowi zastrzeżony znak towarowy oraz firmę, pod którą działa renomowany przewoźnik lotniczy. Firma Enter Air stanowi zarazem dobro osobiste, które podlega ochronie prawnej. Zgodnie z Art. 4310 kodeksu cywilnego „Przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać usunięcia jego skutków, złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, naprawienia na zasadach ogólnych szkody majątkowej lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia”.

W chwili obecnej, aktywność strony „Poszkodowani przez Enter Air” stwarza istotne zagrożenie dla renomy firmy Enter Air.

Założona przez Pana strona, z definicji mająca charakter społeczności, jest w istocie wymierzona przeciwko jednemu przedsiębiorcy. Jej celem nie jest wspieranie osób pokrzywdzonych w lotnictwie lub wspieranie konsumentów w inny prawnie dopuszczalny sposób, lecz publiczne kpienie i wyśmiewanie się z przewoźnika, bez powodu lub z powodu oczywiście błahego.

Posty zamieszczane na stronie nie mają nic wspólnego z rzetelną krytyką lub oceną działalności przewoźnika lotniczego, a nadto zarzucają Spółce takie cechy, które mogą narazić jej reputację na szwank w opinii publicznej. Jako przykład można wskazać np. post wstawiony jako komentarz do zdjęć pomieszczeń biurowych Enter Air: „#EnterAir nie bardzo wie jak utrzymać w dobrym stanie technicznym swoje maszyny, ale potrafi zrobić ładne biuro kosztem najtańszych ramek z #IKEA, tylko po co ta moderacja? nie radzimy sobie z krytyka?”

Przewóz lotniczy należy niewątpliwie do gałęzi transportu, w przypadku których zaufanie odgrywa istotną rolę. Między innymi z uwagi na powyższe, szereg przepisów prawa przewiduje ochronę przedsiębiorcy przed działaniami mogącymi narazić go na utratę zaufania potrzebnego dla danego rodzaju działalności.

W ocenie Zarządu Enter Air, korzystanie z nazwy Enter Air na potrzeby prowadzonej strony na portal Facebook o nazwie Pokrzywdzeni przez Enter Air stwarza zagrożenie dla renomy znaku towarowego oraz firmy Enter Air. W tej sytuacji, żądanie zmiany nazwy strony poprzez usunięcie bezpośredniej konotacji z Enter Air jest żądaniem uzasadnionym i proporcjonalnym. Jednocześnie, rozwiązanie to nie przeszkodzi w żaden sposób w realizacji zamierzonych przez Pana celów, w tym umożliwienia wzajemnego informowania się przez pasażerów o przysługujących im prawach."

Czy rzeczywiście dochodzi do łamania prawa?

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.