Jakei mam prawo do wynajmowanego przez spółdzielnie mieszkania po śmierci ojca?

Pytanie z dnia 11 maja

Ojciec wynajmował mieszkanie od spółdzielni. On zmarł ale w dokumentach też jest wpisana matka i my jako dzieci. Mieszkam w tym mieszkaniu od kilku lat. Jestem zameldowania na tymczasowo.
Jakie mam prawa do tego mieszkania czy będzie też iść jako własność ojca do sądy jako podział majątku?

Dzień dobry, zgodnie z przepisem art. 691 Kodeksu cywilnego odpowiednie osoby z mocy prawa wstępują w stosunek najmu po zmarłym najemcy. Przepis ten dotyczy najmu wszystkich lokali mieszkalnych. Osobami, które wstępują w stosunek najmu po zmarłym najemcy są: małżonek, który nie jest jednocześnie współnajemcą lokalu, dzieci najemcy oraz jego współmałżonka, osoba pozostająca faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, jak też inne osoby, odnośnie do których najemca był w chwili śmierci obowiązany do świadczeń alimentacyjnych. Do wstąpienia w stosunek najmu dochodzi jednak tylko wówczas, gdy umiera główny najemca lokalu mieszkalnego. Warunkiem wstąpienia w stosunek najmu jest ponadto stałe zamieszkiwanie ww. osób z najemcą do chwili jego śmierci. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 maja 2021 11:04 Zmodyfikowano dnia: 12 maja 2021 11:04 Obejrzało: 20 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Jeśli mieszkanie jest wynajmowane, to nie jest ono składnikiem majątku spadkowego. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują m.in. małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka.

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 maja 2021 16:12 Zmodyfikowano dnia: 12 maja 2021 16:12 Obejrzało: 18 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.