Jak założyć spółkę cywilną

Pytanie z dnia 20 lutego 2019

Witam,
Planuję wspólnie ze znajomym stworzyć spółkę cywilną. Obecnie pracujemy na pełnych etatach, ale mamy zamiar zrezygnować i skupić się na pracy dla siebie i na siebie. W związku z powyższym mam pewne pytanie: Czy chcąc założyć spółkę cywilną wraz ze znajomym musimy na początku założyć własne firmy/działalności i następnie zawrzeć umowę pomiędzy sobą, czy możemy nie mając żadnej firmy/działalności gospodarczej itp. i będąc osobami bezrobotnymi (zamierzamy zrezygnować z pracy na etatach) możemy od razu założyć wspólnie spółkę cywilną?
Z góry dziękuję za odpowiedz.

Leszek

Dzień dobry, Spółkę cywilną mogą utworzyć (zawrzeć umowę spółki) co najmniej 2 osoby fizyczne bądź prawne. Spółka cywilna nie podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, a jedynie wspólnicy spółki będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do rejestracji spółki cywilnej nie jest wymagany kapitał. Za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę odpowiadają wszyscy wspólnicy swym majątkiem wspólnym oraz każdy ze wspólników z osobna majątkiem osobistym - bez żadnych ograniczeń. Przedsiębiorcą jest wspólnik spółki cywilnej. Spółka cywilna jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Jakie kroki są niezbędne aby zarejestrować umowę spółki cywilnej? 1. uzyskanie wpisu w CEIDG przez wspólników będących osobami fizycznymi (jeżeli działalność będzie wykonywana wyłącznie w formie spółki cywilnej, to wskazane jest określenie przyszłej daty rozpoczęcia działalności we wniosku o wpis i dokonanie zmiany wpisu - uzupełnienie o NIP i REGON spółki cywilnej oraz zaznaczenie pola 25 formularza CEIDG-1, przed wystąpieniem tej daty); 2. zawarcie umowy spółki cywilnej (na piśmie), potrzebna w krokach 3 i 4; 3. zgłoszenie do GUS i uzyskanie nr REGON spółki - wniosek na druku RG-OP składa się we właściwym dla siedziby spółki urzędzie statystycznym (wolny od opłat); 4. zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego i uzyskanie NIP spółki – wniosek na druku NIP-2 , NIP-D (wolne od opłat), złożenie deklaracji oraz zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki (stawka podatku wynosi 0,5%, podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki) - deklaracja na druku PCC-3, PCC-3A (termin – 14 dni), 5. zgłoszenie rejestracyjne do podatku VAT - formularz VAT-R zmiana wpisu w CEIDG przez wspólników będących osobami fizycznymi – uzupełnienie informacji o NIP i REGON spółki - wniosek CEIDG-1 (wolny od opłat, termin – 7 dni). Więcej informacji: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?D;0db68e61-6af4-4b97-b054-5c0566e7fe1b

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 lutego 2019 21:02 Zmodyfikowano dnia: 21 lutego 2019 21:02 Obejrzało: 1193 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Opisana sprawa wymaga analizy pod kątem tego czy s.c. to na pewno dobre rozwiązanie czy nie lepiej np. nie zacząć działać jako osobne działalności.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 lutego 2019 13:59 Zmodyfikowano dnia: 22 lutego 2019 13:59 Obejrzało: 1193 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.