Ile komornik może zająć z najniższego wynagrodzenia?

Pytanie z dnia 01 maja

Zajęcie komornicze przy najniższej krajowej z konta i pensji jaka jest różnica? Bank zostawia 75 procent resztę przesyła do komornika, natomiast pracodawca zgodnie z przepisami odpisuje, że kwota najniższej krajowej jest wolna.

Dzień dobry, jeżeli chodzi o kwotę wolną od zajęcia na rachunku bankowym, to stanowi o niej art. 54 ust. 1 Prawa bankowego, zgodnie z którym środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przed wpływem środków na zajęty rachunek, zastosowanie znajdują natomiast przepisy o ograniczeniu egzekucji z wynagrodzenia za pracę - por. art. 87(1) par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 maja 2022 07:44 Zmodyfikowano dnia: 4 maja 2022 07:44 Obejrzało: 61 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.